„Dzieje kultury w wolnej Polsce. 30 lat Paszportów POLITYKI” w sprzedaży od 7 grudnia
W środę 7 grudnia, równolegle z ogłoszeniem nominacji do 30. edycji Paszportów POLITYKI w 50. numerze tygodnika „Polityka”, w sprzedaży pojawi się także specjalne wydanie Niezbędnika Inteligenta „Dzieje kultury w wolnej Polsce. 30 lat Paszportów POLITYKI”. Przy okazji jubileuszu Paszportów POLITYKI, jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce, opowiadamy o tym, jak przez ostatnie 30 lat zmieniała się polska kultura i jaką rolę odegrali w niej nasi laureaci.
Przedstawiamy najważniejsze zjawiska, najgorętsze spory, najgłośniejsze skandale, najsławniejsze postaci. Od „Psów” do „Wiedźmina”. Od Tokarczuk do Podsiadły. Od Nosowskiej do Ogrodnika. Od „Wojny polsko-ruskiej” do wojny o „Tęczę”. Od Adasia Miauczyńskiego do Jeża Jerzego.
Redaktorem wydania jest Bartek Chaciński, kierownik działu kultury „Polityki”, redaktorką prowadzącą Katarzyna Czarnecka, a wśród autorów, oprócz dziennikarzy „Polityki”, są m.in: Olga Drenda, Rafał Księżyk, Renata Lis, Michał R. Wiśniewski i Marcin Zwierzchowski, a także laureaci Paszportów POLITYKI: Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rejmer i Marcin Wicha.
Niezbędnik „Dzieje kultury w wolnej Polsce. 30 lat Paszportów POLITYKI” ukaże się w dobrych punktach sprzedaży prasy oraz na sklep.polityka.pl. Wydanie liczyć będzie 124 strony (23,99 zł).
OD REDAKCJI:
Nagradzamy ich za to, co już osiągnęli, wierząc, że dzieła największe stworzą w dającej się przewidzieć przyszłości” – pisał o laureatach Paszportów POLITYKI Zdzisław Pietrasik. Ta wiara znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości – to w znacznej mierze oni tworzyli kulturę po przełomie, w wolnej już Polsce, której nasze nagrody są niemal równolatkami. O tym właśnie opowiadamy w tym wydaniu „Niezbędnika”.
Co przez te trzy dekady widziały Paszporty? Dwa Noble (Wisława Szymborska, 1996, i Olga Tokarczuk, 2018), kilka Oscarów, sukcesy o kilkumilionowym zasięgu, spektakularne porażki. Wielkie debaty i uliczne protesty. Kolejki do kas i niszczenie dzieł sztuki. 12 ministrów kultury. Powstanie wielkich instytutów kulturalnych (PISF, FINA, IAM, Instytut Książki itd.) i programów dofinansowania, a później ich polityczne kryzysy. Przelotne mody i trwałe zmiany. Wielkie polityczne zawirowania i osobiste dramaty artystów. Odkrywaną na nowo lokalność i tożsamość – narodową, społeczną i seksualną. Wycieczki w przyszłość i powroty do przeszłości.
Da się w tym okresie zamknąć także to, co zapowiadał Zdzisław Pietrasik: największe zwroty kariery wybitnych artystek i artystów, którzy z debiutantów stali się ikonami, punktami odniesienia na kulturalnej mapie.
Tę wielowątkową historię opowiadają państwu dziennikarze działu kultury POLITYKI, lecz przede wszystkim bohaterowie Paszportów. Ci, których nagradzaliśmy „dowodami osobowości”, jak je nazywał Zdzisław Pietrasik. Ci, którym do rubryki „znaki szczególne” wpisywaliśmy hasło „talent”.
Zapraszamy do wspólnej podróży. I na 30. edycję Paszportów – 17 stycznia 2023 r. na antenie TVN oraz na kanale YouTube i Facebooku Paszportów POLITYKI. Nominacje już 6 grudnia po południu na polityka.pl/paszportypolityki.