O Polityce

Nagroda Architektoniczna przyznana

Decyzja jury spotkała się z wielkim aplauzem publiczności. Decyzja jury spotkała się z wielkim aplauzem publiczności. Teodor Klepczyński
Aleksandra Wasilkowska i Zenon ReszkaTeodor Klepczyński Aleksandra Wasilkowska i Zenon Reszka

Po raz 12. przyznaliśmy Nagrodę Architektoniczną POLITYKI. Tym razem odebrała ją Aleksandra Wasilkowska za projekt targu w Błoniu pod Warszawą; miejsca na pozór banalnego, któremu jednak projektantka przydała bardzo nowoczesnych kontekstów. Laur wręczał Jacek Michalak, wiceprezes Zarządu firmy ATLAS, która od pierwszej edycji naszej nagrody pozostaje jej strategicznym partnerem. Ale właściwie to nagrody były aż cztery. Drugą było wyróżnienie, które w formule plebiscytu od lat przyznają internauci i czytelnicy POLITYKI. Tym razem najbardziej spodobał się im Park Kieszonkowy w Bytomiu.

Pojawiła się też nowość. Dzięki współpracy z magazynem „Salon” i firmą FOX Dekorator rozszerzyliśmy naszą formułę o kategorię: Architektura wnętrz, w której poza Nagrodą Specjalną magazynu „Salon” – dla Planetarium Śląskiego w Chorzowie (Consultor Architekci) – przyznano także specjalne wyróżnienie dla Szkoły Ukraińskiej w Warszawie. Co ciekawe, otrzymali je projektanci z xystudio, którzy trzy lata wcześniej odebrali nasze Grand Prix za Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, a tym razem całą pracę wykonali pro publico bono. Takich ciekawych powrotów było zresztą więcej. Przykładowo: wśród tegorocznych laureatów znalazł się Robert Konieczny i jego biuro KWK Promes – finale już po raz szósty (rekord naszego konkursu!), co oznacza, że statystycznie co dwa lata zostaje dostrzeżona i nagrodzona kolejna jego realizacja.

Decyzja jury spotkała się z wielkim aplauzem publiczności zebranej tym razem w gościnnych progach Ursynowskiego Centrum Kultury Alternatywy. Wydaje się, że nieprzypadkowo. Zarówno ze sceny, jak i w kuluarach, gdzie dyskusje toczyły się do późnego wieczora, wyrażano wiele opinii o tym, jak zmienia się w ostatnich czasach społeczne postrzeganie architektury. Relacjonując prace jury, jej członkini Anna Cymer zauważyła, że spojrzenie na przestrzeń publiczną wyraźnie ewoluuje od zachwytu nad spektakularnością ku docenianiu obiektów zaspokajających podstawowe ludzkie potrzeby, przyjaznych, proekologicznych. Przypomnijmy, że w piątce laureatów tym razem znalazły się: placówka medyczna, placówka edukacyjna, park i targ. I nawet prywatny dom w Miedziance zaplanowany został tak, by w połowie pełnić funkcje społeczne (księgarnia plus miejsce pracy twórczej).

Niezwykle symboliczna dla rozważań o współczesnej architekturze i jej miejscu w społecznej świadomości okazała się krótka wymiana zdań podczas wręczania Grand Prix. Aleksandra Wasilkowska podziękowała burmistrzowi Błonia, że pozwolił jej nasadzić na terenie targu tak dużo roślin, a samą siebie nazwała „projektantką z krzaków”. Burmistrz Zenon Reszka zrewanżował się refleksją: „Powiem szczerze, ten projekt nie podobał się wielu moim współpracownikom, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że należy go realizować”.

***

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z gali na: polityka.pl/architektura

Polityka 24.2023 (3417) z dnia 05.06.2023; Do i od Redakcji; s. 99
Reklama
Reklama