O Polityce

Bałkany – tygiel narodów – nowy podkast historyczny

Polityka

Bałkany leżą między Wschodem a Zachodem, między światem kultury antycznej a światem barbarzyńców, między Rzymem a Konstantynopolem (późniejszy Stambuł). Niemal każdy lud, który w poszukiwaniu lepszego życia szedł do Europy południowej ze wschodu albo z północy, zahaczał o ten region lub w nim zostawał. Nic dziwnego, że ten fragment Europy stał się etnicznym tyglem, a termin „bałkanizacja” oznacza mieszanie się i to na każdym możliwym poziomie – kulturowym, religijnym czy językowym. Prof. Jolanta Sujecka, slawistka z Artes Liberales (UW), w rozmowie z dziennikarką POLITYKI Agnieszką Krzemińską tłumaczy, dlaczego tamtejsza wielokulturowość sprawdzała się za rządów bizantyńskich i osmańskich, ale stała się problemem w XIX w.

O tym posłuchają Państwo w najnowszym podkaście POLITYKI – dostępnym na: polityka.pl/podkasty oraz na platformach Spotify.com, Apple Podcasts i Google Podcasts.

Przy okazji polecamy też nasz najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje Bałkanów”– do nabycia w dobrych punktach sprzedaży oraz na sklep.polityka.pl.

REDAKCJA

Polityka 27.2023 (3420) z dnia 27.06.2023; Do i od redakcji; s. 99
Reklama
Reklama