O Polityce

Film „Moja zbrodnia" w reż. François Ozona od 4 sierpnia 2023 r. w kinach

materiały prasowe
Przebój francuskich kin – już ponad 1 milion widzów we Francji! Przewrotna, zrealizowana w gwiazdorskiej obsadzie komedia o sile kobiet.

Paryż, lata 30. ubiegłego stulecia. Madeleine (w tej roli wschodząca gwiazda francuskiego kina Nadia Tereszkiewicz) to młoda aspirująca aktorka, bez grosza przy duszy. Kobieta zostaje oskarżona o zamordowanie słynnego producenta, który pod pretekstem zawodowej propozycji próbował ją wykorzystać.

„Kiedy wydaje się, że Madeleine stoi na straconej pozycji, z pomocą przychodzi jej najlepsza przyjaciółka, bezrobotna prawniczka Pauline (Rebecca Marder). Oparta na podstępie strategia, jaką w sądzie przyjmują bohaterki, przynosi niespodziewany skutek, w efekcie czego wygrywają batalię sądową. Los Madeleine kompletnie się odmienia. Przebiera w zawodowych propozycjach, jest na ustach całego miasta, cieszy się estymą i poważaniem. Nagła sława bohaterki nie wszystkim jednak się podoba, zwłaszcza zdetronizowanej gwieździe kina niemego Odette Chaumette (Isabelle Huppert).

Luźno inspirowany sztuką Georges’a Berra i Louisa Verneuila nowy film François Ozona to hołd dla złotej ery Hollywood. Historię z lat 30. poprzedniego stulecia francuski reżyser filtruje przez wątki feministyczne, #metoo i problem wpływu mediów na kształtowanie opinii publicznej. Zrealizowana w gwiazdorskiej obsadzie – Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert, Fabrice Luchini, Dany Boon – komedia to kolejny dowód niezwykłego talentu i wszechstronności Ozona.

François Ozon – jeden z najważniejszych współczesnych francuskich reżyserów i scenarzystów. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia. Urodził się w 1967 roku w Paryżu. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii szkoły filmowej FEMIS. Talent zasygnalizował już, realizując pierwsze filmy krótkometrażowe. W pełnym metrażu zadebiutował w 1998 roku bardzo dobrze przyjętym „Sitcomem”. Kolejne filmy, takie jak „Krople wody na rozpalonych kamieniach” (2000), „8 kobiet” (2002), Frantz (2016) czy „Wszystko poszło dobrze” (2021), budowały jego charakterystyczny styl, a jednocześnie udowadniały wszechstronność Ozona, który brał na warsztat kolejne filmowe gatunki. Jego filmy mają swoje premiery na największych europejskich festiwalach – w Berlinie, Cannes czy Wenecji. Jest bardzo sprawnym twórcą, ma już w swym dorobku niemal pięćdziesiąt nakręconych filmów.

MOJA ZBRODNIA

Tytuł oryginalny: Mon crime
Dystrybucja: Aurora Films

TWÓRCY FILMU:
Reżyseria: François Ozon
Scenariusz: François Ozon, Philippe Piazzo (współpraca)
Zdjęcia: Manuel Dacosse
Muzyka: Philippe Rombi
Montaż: Laure Gardette
Scenografia: Stephanie Laurent Delarue
Kostiumy: Constance Allain
Producenci: Eric Altmayer, Nicolas Altmayer

OBSADA:

Nadia Tereszkiewicz Madeleine Verdier
Rebecca Marder Pauline Mauléon
Isabelle Huppert Odette Chaumette
Fabrice Luchini Gustave Rabusset
Dany Boon Palmarède
André Dussollier Bonnard

Więcej na stronie: https://aurorafilms.pl/film/moja-zbrodnia/

Reklama
Reklama