O Polityce

Inside Seaside - nowy indoorowy festiwal w Polsce 11 i 12 listopada w Gdańsku

materiały prasowe
11 i 12 listopada w specjalnie zaadaptowanych i zaaranżowanych halach AmberExpo w Gdańsku na 3 scenach wystąpi 30 artystów z Polski i zagranicy.

W programie pokazy filmowe, spotkania, silent disco i wydarzenia współorganizowane z Radiem 357. Na nowy indoorowy festiwal w Polsce zapraszają agencja Live i Radio 357.

To będzie dwudniowe święto muzyki z udziałem zagranicznych i polskich artystów. Dzięki zamkniętej przestrzeni pod dachem nie trzeba będzie przejmować się warunkami pogodowymi. Hala AmberExpo może pomieścić aż 15 tysięcy osób. To idealne miejsca do spędzenia czasu ze znajomymi. Tak zapowiada się pierwsza edycja Inside Seaside w Gdańsku.

Rynek festiwalowy to z jednej strony ugruntowane, duże imprezy muzyczne z tradycjami, ale też te nowsze, dla młodszej publiczności – wszystkie odbywają się w sezonie letnim. Jesienią nie ma w Polsce dużego, halowego wydarzenia ze zróżnicowanym programem muzycznym pokroju takich europejskich marek jak Iceland Airwaves, Sonar, Meltdown, Le Guess Who? czy Pitchfork Festival Paris. Tę festiwalową niszę wypełni – i zapoczątkuje – Inside Seaside.

Festiwal odbędzie się w specjalnie na tę okazję zaadaptowanych salach AmberExpo, w których podczas dwóch dni, na trzech scenach wystąpi czołówka polskiej i światowej sceny elektronicznej, rockowej i jazzowej. Ale to nie wszystko: uczestniczki i uczestnicy festiwalu będą mogli rozgościć się w kinie Radia 357, do którego zaprosi ich Katarzyna Borowiecka, w silent disco sety zagrają dziennikarki i dziennikarze Radia 357, a do tego spotkania i dyskusje, foodcourt i przestrzeń relaksu oraz strefy tematyczne. Inside Seaside to festiwal halowy, jakiego w Polsce jeszcze nie było – zachęcamy do spędzenia weekendu w przestrzeni buzującej od muzyki, jak i atrakcji pozamuzycznych.

Inside Seaside organizuje Agencja Live, o wieloletnim doświadczeniu w produkcji dużych eventów kulturalnych takich jak Żywiec Męskie Granie, ale też T-Mobile Electronic Beats, Sea You Music Showcase, Mata Tour, SBM Festiwal, Fryderyki, Zalewski MTV Unplugged czy Wodecki Twist.

Festiwal współtworzy ekipa Radia 357, najchętniej wybieranego radia internetowego w Polsce, finansowanego przez Słuchaczy. Zachęcamy do słuchania audycji poświęconych Inside Seaside, uczestnictwa w konkursach, a przede wszystkim spotkań z dziennikarkami i dziennikarzami, którzy w czasie festiwalu poprowadzą rozmowy z artystami, audycje muzyczne, filmowe i kulinarne, a także silent disco.

Miasto Gdańsk jest w stanie pomieścić w sobie wiele kultur, tradycji, historii i połączyć je w nową jakość. Tu, w Mieście Wolności, na styku europejskich szlaków, od lat kwitnie niezwykła scena artystyczna. To nowoczesna i otwarta metropolia, o niezwykłym potencjale, która muzykę na światowym poziomie ma w swoim DNA.

Świeżo po wydaniu swojego czwartego albumu „Dead Club City” na Inside Seaside przyjedzie rockowy kwintet NOTHING BUT THIEVES. Drugim headlinerem, który zagra na Gdańsk Stage będzie TOM ODELL, który minimalistyczne piosenki z ostatniego płyty „Best Day Of My Life” zaprezentuje w koncertowej odsłonie. Do Gdańska zawita czołówka współczesnej sceny post-punkowej: kontestacyjni SLEAFORD MODS, których koncerty pozbawione wszelkich ornamentów są niezwykłym muzycznym doświadczeniem, oraz SHAME. Obie grupy wystąpią z materiałem ze swoich tegorocznych wydawnictw.

Do programu festiwalu dołącza norweska piosenkarka GIRL IN RED, która będzie headlinerką pierwszego dnia Inside Seaside. Zdobywające niebywałe zasięgi i ciesząca się mianem ikony queer artystka ma miliony odsłuchów na całym świecie, a w swoich gitarowych piosenkach nie boi się podejmować trudnych tematów. Pierwszy dzień festiwalu zamkną EZRA COLLECTIVE, przedstawiciele kwitnącej, brytyjskiej sceny jazzowej, którzy w swoją muzykę z powodzeniem wplatają elektronikę i hip-hop.

Program Inside Seaside zamyka niemiecki duet MILKY CHANCE, którzy są cały czas na fali od wydania przeboju "Stolen Dance". Piosenka zdobyła szczyty list przebojów w kilkunastu krajach, a do dziś na serwisach streamingowych ma łącznie ponad dwa miliardy odtworzeń. Grupa wydała trzy albumy studyjne, grała na największych festiwalach na świecie, od tamtego czasu łącznie gromadząc ponad pięć miliardów odsłuchów w serwisach streamingowych. W czerwcu ukazał się ich najnowszy album, “Living in a Haze”, z którego materiał zaprezentują w Gdańsku.

W niezwykłej przestrzeni Theatre Stage wystąpi NILS FRAHM, który niekonwencjonalnie łączy muzykę klasyczną z elektroniką, a BARTEK WĄSIK, który wykona utwory zespołu Radiohead. Inside Seaside stawia na młode twarze docenione przez publiczność, które na polskiej scenie są coraz bardziej rozpoznawalne: na festiwalu zagrają DAWID TYSZKOWSKI oraz KAŚKA SOCHACKA, laureaci plebiscytu „Sanki”.

Gitarową część programu dopełnią Brytyjczycy z BLACK HONEY, a także reaktywowany w tym roku KIM NOWAK braci Waglewskich. Powiew znad morza na zapewni jeden z najsłynniejszych polskich pianistów, LESZEK MOŻDŻER. Wisienką na torcie będzie reaktywacja zespołu KURY, który wykona w całości „P.O.L.O.V.I.R.U.S.” – kultowy album nagrany ćwierć wieku temu jako muzyczny pastisz na Polskę doby lat 90. Grupa wystąpi w składzie, w którym nagrali płytę: Tymon Tymański, Piotr Pawlak, Jerzy Mazzoll, Olaf Deriglasoff, Larry Ugwu i Grzegorz Nawrocki.

Na Inside Seaside wystąpi też ANIA LEON, autorka mrocznych i elektronicznych brzmień; JANN, który łączy ambitny pop z muzyką alternatywną oraz THE STUBS, którzy mówią o sobie, że grają „rock'n'roll przy niskim budżecie”. W Gdańsku jeden z ostatnich koncertów z materiałem “Sadza” zagra BRODKA.

Na Inside Seaside zagości również silna trójmiejska reprezentacja, która z powodzeniem odnosi sukcesy w Polsce i za granicą – zagrają na trzeciej scenie, Upstage. W line-upie znaleźli się post-punkowa TRUPA TRUPA, którzy w swojej twórczości łączą psychodeliczne inspiracje Fugazi i Velvet Underground, oraz ARTIFICIALICE, tegoroczna laureatka plebiscytu Sanki Gazety Wyborczej. To projekt Alicji Sobstyl, w którym muzyka elektroniczna łączy się z akustycznym brzmieniem kontrabasu, perkusji i saksofonu.

Na festiwalu usłyszymy także WOJTEK MAZOLEWSKI gra YUGEN 2, którego wieloosobowe ensembleł pełen gości czerpie z brzmień lat 60. i 70. oraz ZESPÓŁ SZTYLETY, który wydaje drugą płytę łączącą inspiracje noise-rockiem i post-hardcore. Muzyki na styku elektroniki, jazzu i folku będzie można posłuchać na rytmicznym i żywiołowym koncercie IMMORTAL ONION oraz występie tajemniczej grupy HÈR, która tworzy mroczną, transową muzykę insiprowaną Islandią.

Program uzupełnią artyści wybrani przez redakcję Radia 357: fascynujący się amerykańską sceną funkową i soulową lat 70. P.UNITY oraz NANGA - zespół założony przez Macieja Dzierżanowskiego i Filipa Różańskiego z Lao Che oraz Magdę Dubrowską, znaną m.in. Gang Śródmieście.

INSIDE SEASIDE, AmberExpo, Gdańsk, 11-12 listopada 2023

GIRL IN RED ● NOTHING BUT THIEVES ● TOM ODELL ● EZRA COLLECTIVE NILS FRAHM ● SLEAFORD MODS ● SHAME ● BLACK HONEY ● KIM NOWAK KAŚKA SOCHACKA ● ANIA LEON ● TRUPA TRUPA ● ARTIFICIALICE

JANN ● WOJTEK MAZOLEWSKI gra YUGEN 2 ● THE STUBS

BARTEK WĄSIK plays RADIOHEAD ● DAWID TYSZKOWSKI

IMMORTAL ONION ● LESZEK MOŻDŻER ● KURY grają P.O.L.O.V.I.R.U.S.

ZESPÓŁ SZTYLETY ● HÈR ● P.UNITY ● NANGA

BILETY: https://www.eventim.pl/artist/inside-seaside-festival/

Więcej o programie: www.insideseaside.pl

Facebook: facebook.com/insideseaside

Instagram: instagram.com/insideseaside

Twitter: twitter.com/insideseaside

ORGANIZATORZY

Organizatorem Inside Seaside są Live oraz Radio 357.

Miasto Gospodarz: Gdańsk.

Partnerami festiwalu są AmberExpo i Eventim.

Patroni medialni: TVN Warner Bros. Discovery, Onet, Polityka, Trojmiasto.pl, Prestiż, AMS.

Reklama
Reklama