O Polityce

PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat

PrzyPiSy Baczyńskiego, czyli krótka historia 8 długich lat. Wysłuchaj fragmentu książki

. . Polityka
Najnowsza książka redaktora naczelnego „Polityki” Jerzego Baczyńskiego o Polsce pod rządami PiS trafi do sprzedaży 20 września. Już teraz można ją zamówić w sklepie internetowym „Polityki” i wysłuchać jej fragmentu.

Artykuł w wersji audio

„PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat” to książka, którą Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”, pisał przez ponad czterysta tygodni, równolegle do trwających nieprzerwanie od 2015 r. rządów Jarosława Kaczyńskiego i jego formacji. Teksty składające się na PrzyPiSy, których skromny tylko wybór trafił do książki, były publikowane pierwotnie na łamach „Polityki” w formie cotygodniowych komentarzy. Cotygodnik Baczyńskiego to szczegółowy opis i interpretacja tego szczególnego eksperymentu, jakiemu przez niemal dekadę została poddana Polska pod rządami PiS i tzw. Zjednoczonej Prawicy. Dla samego autora te na bieżąco kreślone zapiski stały się „osobistym dziennikiem podróży przez nową rzeczywistość – Polskę PiS w budowie”. Autor z wnikliwością doświadczonego redaktora i wieloletniego obserwatora życia publicznego kreśli obraz Polski i polskiego społeczeństwa pod rządami PiS i destruktywnego wpływu tej partii na wszystkie obszary i dziedziny życia. Przypomnijmy sobie te tygodnie i sprawy, którymi żyliśmy i które nas oburzały, rozpalały, zniesmaczały i wprawiały w zażenowanie. Głównie po to, by nie przeżywać tego po raz trzeci.

Książka jest ilustrowana rysunkami Janka Kozy.

„PrzyPiSy” wejdą do sprzedaży w wybranych kioskach i salonach prasowych 20 września razem z częścią nakładu tygodnika „Polityka”. Książkę będzie też można kupić w księgarniach i w formie ebooka.

Już teraz można ją zamówić w sklepie internetowym „Polityki”.

***

O autorze:

Jerzy Baczyński (ur. 1950 r. w Sokołowsku) jest od niemal 30 lat (1994 r.) redaktorem naczelnym tygodnika „Polityka” i prezesem wydawnictwa Polityka Sp. z o.o. SKA.

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1973‒81 pracował w „Życiu Warszawy” w dziale ekonomicznym. Po wprowadzeniu stanu wojennego w ramach tzw. weryfikacji dziennikarzy został zwolniony z pracy. Do 1983 r. przebywał we Francji jako stypendysta Fondation Journalistes en Europe i Fondation de France oraz działacz paryskiego komitetu koordynacyjnego „Solidarność”. Po powrocie do kraju został publicystą ekonomicznym „Polityki”.

Wiceprezes Izby Wydawców Prasy, członek zarządu Radia TOK FM i Rady Instytutu Spraw Publicznych. Jest autorem i współautorem kilku książek, m.in. „800 dni. Szok kontrolowany” (z Leszkiem Balcerowiczem) i „Teczki liberałów” (z Janiną Paradowską). W 2001 r. otrzymał nagrodę im. Dariusza Fikusa w kategorii Twórcy Mediów. W 2010 r. uhonorowany Nagrodą Specjalną Radia ZET „Dziennikarz 20-lecia”, przyznawaną osobie, która jest symbolem niezależnego, obiektywnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa.

Fragment książki:

Ta książka nie jest linearną historią „8 lat życia z PiS”. Jest to, co prawda, opowieść chronologiczna, która rozpoczyna się od „politycznej katastrofy roku 2015” i wędruje aż do ostatnich tygodni przed wyborami 2023, ale została zbudowana inaczej, niż tworzy się klasyczne podręczniki. To jest historia w zbliżeniach, obraz składany z puzzli. Każdy rok (z wyjątkiem specjalnie potraktowanego roku 2015) otwiera się krótkim przypomnieniem najważniejszych politycznych i społecznych wydarzeń, które nas wtedy rozgrzewały i pochłaniały, ale potem już proponuję skierować uwagę na kilka wybranych punktów – to są właśnie „przypisy do historii”. Sądzę, że nie ma powodu, aby już teraz detalicznie powtarzać i porządkować fakty, rekonstruować dokładne kalendarium; chciałbym odtworzyć łapane wtedy na gorąco emocje i refleksje, smak – na ogół gorzki – tego czasu. (…)

Mam nadzieję, że to spotkanie z historią, a właściwie historiami, serią opowiadań z lat 2015–2023, będzie wciąż jeszcze ciekawe i może nawet poruszające. To nie były dobre lata dla Polski, ale, pocieszam się, że przynajmniej więcej dziś o sobie wiemy, lepiej rozumiemy, co i dlaczego nam się przytrafiło. Pozbyliśmy się wielu złudzeń, naiwności, mogliśmy sprawdzić solidność swoich postaw i przekonań. Po tej szkodzie, jaką polskiemu państwu wyrządziły rządy populistów, powinniśmy być – wkrótce okaże się, czy będziemy –mądrzejsi i ostrożniejsi.

Polityka 38.2023 (3431) z dnia 12.09.2023; Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "PrzyPiSy, czyli krótka historia 8 długich lat"
Reklama
Reklama