O Polityce

Ikony buntu

Ikony buntu. Nowy Pomocnik Historyczny

. . Polityka
20 września ukaże się nowe wydanie Pomocnika Historycznego z serii „Biografie”: „Lech Wałęsa i liderzy przełomu ’89”.

Rok 1989 udowodnił, że od pojedynczych ludzi zależy wiele. Nawet wielomilionowy ruch potrzebuje kogoś, kto da mu swoją twarz, kto zostanie jego symbolem.

Przypominamy tych, którzy swoim działaniem w dużym stopniu zdecydowali o obecnym kształcie Europy Środkowo-Wschodniej. Przyczynili się do rozpadu bloku sowieckiego, do powstania nowych państw niezależnych od Moskwy. Wśród nich znaleźli się: pisarz, historyk, muzykolog, filozof, robotnik elektryk, pastor, ekolog. Niekiedy przywódcami buntu przeciwko komunistycznej władzy zostawali jej ludzie, którzy poczuli zmianę kierunku wiatru.

Jedni byli liderami z powołania, inni z przypadku. Jedni trwali na pierwszej linii latami, inni pojawili się i po odegraniu swojej roli znikli jak meteory. Po latach różnie są oceniani. O niektórych zapomniano, z innymi – jak z Lechem Wałęsą – nie przestają walczyć ich przeciwnicy polityczni.

Zapraszamy do przypomnienia sobie postaci, które dały twarz wiośnie ludów w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Lecha Wałęsy, kończącego w tym roku 80 lat.

Na Polityka.pl można wysłuchać uzupełniającej wydanie rozmowy dr hab. Marcina Zaremby z dr Anną Machcewicz.

Partnerami Pomocnika Historycznego „Lech Wałęsa i liderzy przełomu ’89” są Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie oraz Miasto Gdańsk. Numer ukaże się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Liczyć będzie 108 stron, cena: 24,99 zł. Można go będzie kupić także na sklep.polityka.pl.

Reklama
Reklama