O Polityce

„Żydowska Ameryka”. Zapraszamy do Krakowa na spotkanie z Tomaszem Zalewskim

„Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA” „Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA” Polityka
Książka jest już dostępna w kioskach i salonach prasowych wraz z „Polityką”, a także w księgarniach oraz w ebooku.

Wraz z Żydowskim Muzeum Galicja zapraszamy w czwartek 16 listopada o godz. 18 do Krakowa na spotkanie z Tomaszem Zalewskim, autorem właśnie wydanej przez „Politykę” książki „Żydowska Ameryka. Wczoraj i dziś diaspory w USA”. Spotkanie poprowadzi Jacek Stawiski, historyk i dziennikarz, dyrektor Muzeum. Spotkanie odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja (przy ul. Dajwór 18). Wstęp wolny.

Nowa książka Tomasza Zalewskiego jest zbiorowym portretem diaspory, skomponowanym z eseistyczno-reportażowych tekstów, które opowiadają o najistotniejszych aspektach życia i problemach Żydów w Ameryce. Jewish American community to największa, po Izraelu, żydowska społeczność na świecie, licząca sobie ok. 7 mln ludzi. Stanowi to niewiele ponad 2 proc. ludności USA, ale wkład Żydów do amerykańskiej gospodarki, polityki i kultury jest niewspółmiernie większy, niż sugerowałaby to ich liczebność. Przeważająca większość tej diaspory to dzieci, wnuki lub prawnuki imigrantów z Polski. Rozmówcami autora są rabini, liderzy i szeregowi działacze żydowskich organizacji, dziennikarze, badacze judaizmu z wyższych uczelni oraz tzw. zwykli ludzie. Te rozmowy przybliżają koleje ich losu, sposób myślenia, motywy postępowania, ewentualne kompleksy i fobie.

Książka jest już dostępna w kioskach i salonach prasowych wraz z „Polityką”, a także w księgarniach oraz w ebooku. Można ją też zamówić poprzez nasz sklep internetowy: sklep.polityka.pl.

Polityka 45.2023 (3438) z dnia 31.10.2023; Do i od Redakcji; s. 91
Reklama
Reklama