Jak opozycja chce przejąć media publiczne? To dzisiaj gorące pytanie, bo bez zmian zwłaszcza w TVP zwycięstwo opozycji będzie niepełne i dla wielu nieprzekonujące.
Wynik wyborów to szansa na powrót do zachodnioeuropejskiej rodziny, do której Polska zapisała się 34 lata temu.
Po powrocie Tuska z Brukseli przyspieszyły rozmowy koalicyjne między liderami KO, TD i NL i w ramach zespołu roboczego. Według osób bliskich negocjacji umowa koalicyjna ma być jawna. Ustalenia personalne rozpoczęły się od głównych stanowisk.
Jednym z priorytetów Kaczyńskiego będzie teraz utrzymanie jedności partii. Nie będzie to łatwe, bo wraz z utratą władzy zniknął jeden z czynników, który tę jedność umożliwiał.
Taktyczne wsparcie dla Trzeciej Drogi oraz, jak się okazuje, również Lewicy, przyniosło nadspodziewane rezultaty dla całego antyPiSu. Choć przecież nikt tego nie mógł z góry zaplanować.
Zapowiada się kolejny wstrząsany konfliktami Marsz Niepodległości. Przełoży się to na zmniejszoną frekwencję i mniejszą kontrolę nad jego przebiegiem. Nie odpuszczą go jednak neofaszyści.
Niektórzy sympatycy lewicy i politycy sceptycznie odnoszą się do strategii promocyjnej Litewki. Według nich nowy poseł reprezentuje „fajnizm”.
Szwajcarscy ludowcy w swej niechęci do przybyszów wyznaczali w Europie nowy trend, teraz ten temat stał się główną osią wszystkich wyborów.
Świat w rozdarciu współczuje cierpiącym, po obu stronach, kładąc na szalach izraelskie prawo do obrony oraz życie i odpowiedzialność zbiorową palestyńskich cywili.
Na ten, trzeci w hierarchii władzy w USA, urząd, powoływano zwykle polityków wagi ciężkiej i z mainstreamu, względnie umiarkowanych. Mike Johnson jest tego przeciwieństwem.
Hiszpański episkopat, zatwardziały w minimalizowaniu skali przestępstw seksualnych, przez lata uchylał się od odpowiedzialności.
Nikt tego w Kijowie nie przyzna, ale sytuacja na froncie narzuca taki właśnie wniosek analitykom rosyjsko-ukraińskiej wojny.
Japońska architektura, tak samo zresztą jak cały dorobek japońskiej kultury i sposób kreowania przestrzeni zabudowanej, kojarzy się z reguły jako miejsce styku starego z nowym. Z jednej strony - tradycyjne pagody, ciche ogrody ze strumykami, szpiczaste konstrukcje drewnianych świątyń, a z drugiej - trudne do ogarnięcia wzrokiem wieżowce rozległych centrów Tokio czy Kioto.
Prezydent Andrzej Duda nie będzie przyspieszał powstania nowego rządu, ale też jakby dał do zrozumienia, że nie podziela do końca pisowskiej fobii wobec Donalda Tuska. Czy to jakaś zmyłka, czy jednak próba budowania bardziej przyjaznej relacji z przyszłym rządem?
Sprawność w personalno-politycznych gierkach przez lata opanował doskonale. A zaczynał się uczyć w dość młodym wieku. O co walczy Marcin Mastalerek?
Rozmaici recenzenci, w tym publicyści-symetryści, rzecznicy „niestraszenia PiS-em” i głosiciele opinii o „beznadziejnej opozycji”, po wyborach nie spuszczają z tonu. Przeciwnie, rozkręcają się i już wieszczą klęskę rządu Tuska. Zatem i nowy rząd, i wyborcy muszą zachować żelazne nerwy.
We współczesnym świecie nie ma miejsca, żeby być pomiędzy. Albo jest się z Zachodem, albo jest się ze Wschodem. I to ma swoje konsekwencje: albo się akceptuje podstawowy system wartości zachodnich, albo nie, i wtedy jest się kandydatem do sowieckiej republiki w przyszłości – mówi „Polityce” historyk prof. Andrzej Friszke.
Jest liberalna światopoglądowo, coraz lepiej zorganizowana i świadoma swojej siły. Nowa Polonia to ważny sojusznik w walce o demokrację w kraju.
Lekceważeni do tej pory młodzi 15 października wzięli sprawy w swoje ręce. Czy w końcu zostaną przez polityków wysłuchani?
Starszy mężczyzna atakuje nożem na ulicy 5-letniego Maurycego, idącego w grupie przedszkolaków. 44-letni kierowca z marynarki wojennej zabija swojego 6-letniego synka. Czy da się uniknąć takich tragedii?
Rozmowa z lekarzem weterynarii prof. Wojciechem Niżańskim o wyzwaniach związanych z hodowaniem niektórych modnych ras psów, o konsekwencjach przerasowienia i rasach zagrożonych wyginięciem.
W oświacie w masie spadkowej po rządach PiS laptopy dla uczniów i nauczycieli stanowić będą ciężar szczególny.
Rozmowa z dr. Sławomirem Dudkiem, szefem Instytutu Finansów Publicznych, o tym, jak sprostać wyzwaniom, przed którymi stanie nowy rząd – i dotrzymać obietnic wyborczych.
Megalomański projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego idzie w odstawkę. Budowa nawet nie ruszyła, ale według szacunków wydano już co najmniej 3 mld zł. Jaki będzie koszt odszkodowań za zerwane umowy, nie wie nikt.
Ani Izrael, ani Hamas z różnych powodów nie chcą śmierci ponad dwustu izraelskich zakładników przetrzymywanych w Gazie. Ale to nie gwarantuje im przeżycia.
Wbrew opinii rewolucjonistki obchodząca właśnie setne urodziny Republika Turcji dotychczas miała całkiem spokojne życie. I to mimo dwóch apodyktycznych ojców.
Czeczeński lider Ramzan Kadyrow mało nie stracił głowy po puczu Prigożyna. Ale wciąż jest potrzebny prezydentowi Rosji – bardziej w Czeczenii niż w Ukrainie.
Czy w Niemczech dojdzie do morderczego dla liberalnej demokracji prawicowo-lewicowego sojuszu? Polityczne centrum, które mogłoby mu się przeciwstawić, jest sparaliżowane.
Kryzys klimatyczny nasila się i wymaga szybkich działań. Tymczasem w bogatych demokracjach rośnie opór przeciwko ekologicznej transformacji. Mechanizmy nowego negacjonizmu klimatycznego wyjaśniają polscy socjologowie.
Czasopisma, które chcą zarabiać na publikacjach artykułów naukowych, nie są dla nauki żadnym zagrożeniem. Zapewne pozytywnie przyczynią się do jej rozwoju. Problem tkwi gdzie indziej. Polemika z tekstem Wojciecha Mikołuszki „Drapieżniki atakują”.
Ludzie pozbawieni kontaktów z innymi odczuwają wrogość i nieufność wobec świata, gorzknieją, nie interesują się życiem publicznym. Na tym właśnie zależy wszelkim autokratom – mówi dr hab. Łukasz Okruszek, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI 2023 w kategorii Nauki Społeczne.
Technologie kwantowe doprowadzą w najbliższych latach do rewolucyjnych zmian w informatyce i telekomunikacji. W ścisłej światowej czołówce badań w tej dziedzinie są polscy badacze, m.in. prof. dr hab. Marek Żukowski kierujący Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) na Uniwersytecie Gdańskim. Centrum działa w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i finansowanego ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR).
Szarża wojska na robotników. Tak się skończyły protesty, gdy rząd nie miał pomysłu na gospodarkę w kryzysie. O krwawych zamieszkach w Krakowie 1923 r. opowiada prof. Janusz Mierzwa.
Przerwy w pracy nad kolejnymi spin-offami westernu „Yellowstone” jego twórca Taylor Sheridan wykorzystuje na eksplorowanie innych arcyamerykańskich gatunków.
Klasyczny kryminał w skandynawskim stylu.
Trzeba przyznać, że Ira Sachs, autor tego dramatu rozgrywającego się współcześnie w Paryżu, w oczywisty sposób nawiązującego do nowofalowej legendy „Jules i Jim”.
Otrzeźwiający kubeł zimnej wody wylany na rozpalone wojną polsko-polską głowy rodaków.
Filmy o superbohaterach ze stajni Marvela, mimo że realizowane przy oszałamiających budżetach, są schematyczne i nudne. Gry – przeciwnie.
Fascynująca przygoda. Gęsia skórka gwarantowana.
Tę grę powinno się bojkotować.
Rejmer pokazuje z wielką wnikliwością życie na krawędzi.
Autor książki błyskotliwie obnaża paradoksy ludzkiej tożsamości.
Marcin Napiórkowski jak mało kto rozumie zasady funkcjonowania mitów w zbiorowej wyobraźni i potrafi o nich opowiadać.
Wyśmienita kolekcja, a kilka obrazów to prawdziwe skarby polskiej sztuki.
Wybitny pianista okazuje się obdarzonym świetnym głosem wokalistą.
Piosenki wiążą ze sobą ostre i ciężkie brzmienie z lekko absurdalnym poczuciem humoru, co daje efekt znakomity.
Zbiór nieznanych, odkrytych na nowo po wiekach utworów.
W marcu 1968 r. zapytałem Mieczysława Rakowskiego: Czy mam emigrować? Odpowiedział bez wahania: „Masz zostać i to wszystko opisać”. I tak zrobiłem – mówi pisarz Józef Hen w przededniu swoich setnych urodzin.
Wystawa prac Grzegorza Rosińskiego uświetniła otwarcie łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej – jedynej w Polsce placówki, która kompleksowo przybliża historię opowieści obrazkowych i gier wideo.
Jest niemal regułą, że wielkie prywatne kolekcje sztuki na świecie z czasem stają się dobrem publicznym, a przynajmniej powszechnie dostępnym. U nas skłonność do dzielenia się z innymi zgromadzonym pięknem ciągle jest niewielka i wybiórcza.
W czasach sztucznej inteligencji Stonesi i Beatlesi znów są na ustach wszystkich, a przy tym bliżej siebie niż kiedykolwiek.
Niezależnie od tego, czy szkolne lata masz już dawno za sobą, czy w przyszłym tygodniu czeka cię sprawdzian ze znajomości epoki romantyzmu, z pewnością kojarzysz przynajmniej kilka nazwisk najważniejszych polskich autorów. W tym gronie znajduje się oczywiście Juliusz Słowacki. Co zadecydowało o popularności jego utworów? Czym się wyróżniał? Przekonajmy się!
Uczniowie w Polsce pracują dłużej i ciężej niż dorośli pracownicy. Efekt? Stale rosnąca liczba dzieci i nastolatków z depresją i różnego rodzaju zaburzeniami lękowymi.
Salę widowiskową The Sphere w Las Vegas można ponoć dostrzec z kosmosu.
Jagodnoś kojarzy się z dobrymi emocjami, ze wzruszeniem, z godnością.
Czworonożnym pupilom kupujemy najlepszą karmę, zabawki, a teraz także budujemy i meblujemy im ich własne pomieszczenia, kici- i psi-pokoje.
Jeszcze nie każdy usłyszał o modzie na kremy z filtrem SPF, a już powstał zwarty front ich przeciwników.
Mało rzeczy we współczesnej Afryce Południowej wywołuje tak silny dysonans poznawczy jak spacer po Stellenbosch.
Tradycyjne ragoût to bardzo mięsna potrawa. Pochodzi z Włoch, ale jeden przepis nie istnieje.
Za nami druga edycja organizowanego przez Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" festiwalu Nowe Oświecenie, któremu patronuje POLITYKA.
Książka jest już dostępna w kioskach i salonach prasowych wraz z „Polityką”, a także w księgarniach oraz w ebooku.
Świat rodziców i świat ludzi bezdzietnych rozjechał się na niespotykaną skalę. Nie tylko podzielił nas fiskus, heroizacja i uświęcanie matek, ale i demografia.
Na drugi dzień po wyborach wiadomości wreszcie robią się nudne.
Radość z przeminięcia ośmiu lat mroku rozlewa się poza Polskę. Ci, którzy stali w kolejkach do urn, żeby udowodnić społeczną sprawczość, pokazali, że powstało społeczeństwo obywatelskie.
Można tylko jęknąć z zazdrości nad goliatowską siłą betonu i niezłomną stalową amatorszczyzną, jaką rozporządza PiS.
Fakt, iż politycy PiS o nieustalonej tożsamości prowadzą ważne rozmowy z ludźmi, którzy twierdzą, że żadnych rozmów z nimi nie prowadzą, wygląda niepokojąco.
Kampania powyborcza
Wynik wyborów to szansa na powrót do zachodnioeuropejskiej rodziny, do której Polska zapisała się 34 lata temu.