Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pożyczeni wyborcy

Czy głosowanie taktyczne miało sens? Sprawdziliśmy. Mistrzowska zagrywka wyborców

. . Lech Mazurczyk / Polityka
Taktyczne wsparcie dla Trzeciej Drogi oraz, jak się okazuje, również Lewicy, przyniosło nadspodziewane rezultaty dla całego antyPiSu. Choć przecież nikt tego nie mógł z góry zaplanować.

Przy okazji wyborów dużo mówiło się o głosowaniu taktycznym, czyli niekoniecznie zgodnie z rzeczywistymi sympatiami, ale po to, aby zwyciężył cały polityczny układ, jaki wyborca wspierał. Dotyczyło to zwłaszcza Trzeciej Drogi, której – według wielu przedwyborczych sondaży – zagrażało nieprzekroczenie wymaganego dla koalicji progu 8 proc. Czy tak rzeczywiście było? Postanowiliśmy to sprawdzić, zlecając odpowiednie badanie pracowni Opinia24. Zadaliśmy pytanie: „Ludzie brali pod uwagę różne czynniki przy podejmowaniu decyzji, na kogo oddać głos. Czym kierował/a się Pan/Pani?”. Jak wynika z tego sondażu „bardziej swoimi poglądami” kierowało się 78 proc. respondentów, a całkiem sporo, bo 16 proc. – „bardziej względami taktycznymi” (6 proc. wybrało opcję „trudno powiedzieć”).

Sprawdziliśmy polityczną metryczkę badania (pytając również, kto jak głosował 15 października) i okazuje się, że intuicja była słuszna, bo 25 proc. głosujących na TD, czyli wyraźnie ponad średnią, deklarują się jako wyborcy „taktyczni”. Widać to też po wyniku z drugiej strony: wyraźnie poniżej średniej, bo 67 proc. głosowało na TD, kierując się „bardziej swoimi poglądami”. Zatem ok. 3,5 pkt proc. z tych 14,4 proc., jakie dostała w wyborach TD, to głosy niejako „pożyczone”, postawione na to, aby koalicja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza nie spadła pod próg. Ostateczne wyniki wyborów dowiodły, że nie było to niezbędne, bo nawet bez tego wsparcia TD utrzymałaby się nad progiem ze sporym zapasem (być może Hołownia zaczął zyskiwać już po debacie w TVP). Ale też ten bliski 15 proc. wspólny wynik Polski 2050 i PSL na pewno przyczynił się do uzyskania 248 mandatów, zwłaszcza że KO przekroczyła magiczny próg 30 proc.

Polityka 45.2023 (3438) z dnia 31.10.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Pożyczeni wyborcy"
Reklama