Ludzie i style

Postawa godna Jagodna

Postawa godna Jagodna. Czyli objaśniamy nowe słowa

Na wrocławskim osiedlu Jagodno frekwencja wyborcza wyniosła 83 proc. Na wrocławskim osiedlu Jagodno frekwencja wyborcza wyniosła 83 proc. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
Jagodnoś kojarzy się z dobrymi emocjami, ze wzruszeniem, z godnością.

Słowo „jagodność” pojawiło się – jeśli wierzyć internetowym statystykom – w ciągu 24 godzin po wyborach do Sejmu. Kiedy tylko okazało się, że wrocławskie osiedle Jagodno z frekwencją niemal 83 proc. wykazało się wyjątkową determinacją. Młodzi wyborcy stali tu w kolejce do urny do późnych godzin nocnych, a lokalna pizzeria dowoziła posiłki. Media społecznościowe obiegł mem z prof. Janem Miodkiem – zresztą związanym z Wrocławiem – i komentarzem: „Obywatelską postawę najlepiej opisuje słowo jagodność”. Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS, komentował to słowo w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”: „Było wzruszające poczucie wspólnoty i jedności. »Jagodność« kojarzy się z dobrymi emocjami, ze wzruszeniem, z godnością”. A zatem jedność i godność w jednym. I neologizm jako wyraz emocji, raczej po stronie opozycji, bo ta zdecydowanie wygrała we Wrocławiu.

„Jagodności” jeszcze w języku nie mieliśmy, ale „jagodny” – owszem, był. To dawny przymiotnik od „jagoda”. W przykładzie przytaczanym w słowniku pod red. Witolda Doroszewskiego: „Tameśmy się przez jagodne krzewy przedzierali”. A jagodowe innowacje językowe w ostatnich dekadach nie kojarzyły się tak wzniośle. „Jagodzianką” określano sex workerkę terenów leśnych, a „jagodzianką na kościach” – denaturat. Frekwencja i wzajemna pomoc w chwilach próby bardzo cieszy, ale zanim wyraz na stałe trafi do słownika, warto przypomnieć, że korzystanie z nazw własnych to proceder, który potrafi się mścić. W Polsce mamy bowiem niejedno Jagodno. To w gminie Elbląg wprawdzie wybrało z niewielką przewagą KO, ale już to w gminie Ludwin w Lubelskiem głosowało w 50 proc. na PiS (przy 70-procentowej frekwencji).

Polityka 45.2023 (3438) z dnia 31.10.2023; Ludzie i style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Postawa godna Jagodna"
Reklama