Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Marsz Niepodległości: wojny klonów

Marsz Niepodległości: wojny klonów. Co z imprezą po utracie władzy przez PiS?

Marsz Niepodległości w Warszawie, 2022 r. Marsz Niepodległości w Warszawie, 2022 r. Karolina Misztal / Reporter
Zapowiada się kolejny wstrząsany konfliktami Marsz Niepodległości. Przełoży się to na zmniejszoną frekwencję i mniejszą kontrolę nad jego przebiegiem. Nie odpuszczą go jednak neofaszyści.

To już piąty rok wojny domowej w Marszu Niepodległości. Po jednej stronie bąkiewiczowcy, po drugiej konfederaci. Od 2018 r., kiedy konflikt rozgorzał po raz pierwszy, byliśmy już świadkami wzajemnych wyzwisk, ogłaszania konkurencyjnych zarządów, oskarżeń o nielegalne zajęcie lokali, serwerów oraz wyborów prezesów i antyprezesów.

Kluczowy sprawca: PiS

Sprawców tej wielkiej wojny ojczyźnianej w łonie najważniejszej nacjonalistycznej imprezy w Polsce jest mnogo. Kluczowym jednak jest… PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego, zagrożona przez ostatnie lata wzrostem znaczenia Konfederacji, skutecznie miesza szyki na swojej prawej flance. Udało się jej wyłuskać z grona nacjonalistów Roberta Bąkiewicza i – zasiliwszy go solidnie publicznym funduszami – wysłać do boju o serca i dusze „narodowców”. Ten, wyrzucony z ONR i okrzyknięty przez szeregowych neofaszystów oportunistą i karierowiczem, z radością skrył się pod skrzydłami prezesa i bronił swojego stanowiska prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości niczym major Sucharski Westerplatte.

Nie chcąc, zgodnie z dawną umową, dopuścić do tej funkcji kogoś z Młodzieży Wszechpolskiej, ściągnął na siebie wściekłość liderów Ruchu Narodowego. Jednocześnie przejście Bąkiewicza do obozu PiS zabrało spod kontroli konfederatów ich największą reklamowo-werbunkową imprezę, podczas której mogli gościć delegacje ekstremistów i radykałów z całego świata i pokazywać im swoją lokalną „potęgę”.

Zapowiada się marsz konfliktów

Co jednak dalej z imprezą po utracie władzy przez PiS? Co dalej z Bąkiewiczem, który sromotnie poległ w wyścigu wyborczym do Sejmu? Zaraz skończą się publiczne pieniądze, więc ten marsz może być ostatnią szansą Bąkiewicza na obronę pozycji na nacjonalistycznej giełdzie.

Polityka 45.2023 (3438) z dnia 31.10.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Marsz Niepodległości: wojny klonów"
Reklama