O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Nowy Pomocnik Historyczny „Polityki” Nowy Pomocnik Historyczny „Polityki” Polityka
Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Jesteśmy w samym środku tzw. ludowego zwrotu – w naukach historycznych, publicystyce i kulturze. Chłopskość jest co najmniej w dobrym tonie; nie tylko nie ma się co wstydzić swych włościańskich korzeni, ale wypada z empatią odnieść się do ciężkiego losu wiejskiego ludu w dziejach Polski.

Sprawa chłopska przykuwa uwagę szerszych kręgów Polaków; najlepiej świadczą o tym sukcesy przedsięwzięć zarówno z obszaru historycznej publicystyki (np. bestsellerowej książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak), jak i kultury popularnej (np. filmu „Chłopi” DK i Hugh Welchmanów).

Warto uporządkować stan naszej wiedzy o dziejach polskiej wsi i jej mieszkańców. Poznać różne perspektywy spojrzenia na historię ludu obecne w publicznej debacie, a także odmienne interpretacje tych samych wydarzeń lub kontekstów.

Oprócz opisania dziejów włościańskiego bytu autorzy zajęli się wieloma aspektami życia chłopów: religijnością, seksualnością, obrzędami, ludową sztuką, a także obrazem wsi w kulturze. Zapraszamy do lektury i wspólnego odkrywania części naszego dziedzictwa.

A dodatkowo na polityka.pl/podkasty w sekcji „Polityka o historii” będzie można wysłuchać uzupełniającej wydanie rozmowy Agnieszki Krzemińskiej z Jaśminą Korczak-Siedlecką i Tomaszem Wiśliczem.

Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi” w sprzedaży w wersji papierowej, cyfrowej i w formie audiobooka:

  1. Od 24 kwietnia w dobrych punktach sprzedaży prasy (wersja papierowa)
  2. już teraz w sklepie internetowym POLITYKI.

Obejrzyj wideo: https://youtu.be/Gz3LkBdMQXA

Reklama
Reklama