15 maja 1525 r. pod Frankenhausen złamano wielkie powstanie chłopów w Niemczech. Jakie były przyczyny buntu? Co miały z tym wspólnego ślimaki? I jakie hasła chłopskiej wojny są aktualne do dziś?
Po 100 tys. sprzedanych egzemplarzy przestałam sprawdzać, jak to rośnie. Teraz wiadomo, że sprzedało się 500 tys. papierowych książek. Wszyscy byli zaskoczeni rozwojem sytuacji – mówi Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka „Chłopek” i biografii Antoniego Słonimskiego, patrona roku 2025.
Ludowa historia Śląska różni się od polskich ludowych historii. Ale można dostrzec też warstwy wspólne: to opowieści o naszych dziadkach ze wsi i rodzicach z szarych bloków.
Ktoś z Kresów napisał, że w jego wiosce cała ludność ma „takie posępne miny, że najlepszego optymistę znudzą do melancholji”. „Terapią” było m.in. spacerowanie po wsi i obserwacja innych gospodarstw, bo „cudza bieda nie taka straszna” jak własna.
Dziadek braci Kaczyńskich pochodzi z okolic Wysokiego Mazowieckiego. Jest tam wioska Kaczyn; dawny zaścianek – opowiada Maciej Falkowski, autor książki „Ślachta. Historie z podlasko-mazowieckiego pogranicza”.
Życie na wsi było znacznie bardziej zróżnicowane i skomplikowane, niż wskazywałyby na to zakorzenione stereotypy. Jak wyglądało w dawnych wiekach, czym była chłopskość oraz skąd u nas tak wielkie nią zainteresowanie?
Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.
Przemoc była normą w chłopskich rodzinach dwudziestolecia międzywojennego – mówi Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki”.
Historia naszej szlachty dowodzi, że państwo może zostać porwane przez masę małych tyranów zapatrzonych w swój interes – mówi Kamil Janicki, autor książki „Warcholstwo”.
Powojenna reforma rolna to opowieść gorzka. Dlatego się o niej nie pamięta – uważa dr Anna Wylegała, autorka książki „Był dwór, nie ma dworu”.