O Polityce

Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie. Nowy Pomocnik Historyczny

Polityka
19 czerwca trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny z serii Biografie: „Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie”.

Artykuł w wersji audio

Czasy saskie mają zwykle czarny PR, kojarzą się z rozpiciem i obżarstwem, zdegenerowaniem i korupcją elit, polityczną zależnością od obcych potęg. W roli złych występują tu August II i August III z dynastii Wettynów, elektorzy Saksonii Przyjęło się, że Wettynowie, najdłużej panujący ród Europy, nie sprawdzili się w jako elekcyjni królowie Rzeczpospolitej i nie uratowali państwa polsko-litewskiego.

Czy rzeczywiście tak było? Najnowsze badania historyczne dostrzegają mocne strony unii personalnej Saksonii, Polski i Litwy. Otwarto pierwszą bibliotekę publiczną, założono Collegium Nobilium, szkołę, która wykształciła przyszłych reformatorów państwa. Polskie oświecenie ma swoje korzenie właśnie w epoce saskiej.

Pomocnik skupia się nad tym, jak Sasi wpłynęli na losy Rzeczpospolitej, jakich reform starali się tu dokonać i z jakim skutkiem, jak modernizowali np. Warszawę i co tu po sobie zostawili. Przedstawiamy także poczet najwybitniejszych władców tej dynastii, rządzących Saksonią przez prawie 830 lat.

Partnerem wydania jest Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie.

Pomocnik Historyczny „Za króla Sasa” w sprzedaży w wersji papierowej, cyfrowej i w formie audiobooka:

  1. od 19 czerwca w dobrych punktach sprzedaży prasy
  2. już teraz w naszym sklepie internetowym
  3. w serwisie polityka.pl, o ile jesteś już subskrybentem wersji Premium lub Uniwersum.
Reklama
Reklama