O Polityce

Architekci roku

Laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI i Nagrody Specjalnej „Salonu” za 2023 r. Laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI i Nagrody Specjalnej „Salonu” za 2023 r. Teodor Klepczyński/fotografiaeventowa.pl

W stanie podwyższonej gotowości wręczaliśmy Nagrody Architektoniczne POLITYKI za 2023 r. Była to bowiem 13. już edycja naszego wyróżnienia, a niektórzy bywają przesądni. Na szczęście obyło się bez wpadek, choć niektórzy zaproszeni goście mieli problem, jak dojść na naszą galę z manifestacji zorganizowanej o tej samej porze przez Donalda Tuska na placu Zamkowym. Zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska zdążyła jednak do nas dotrzeć prosto z wiecu i odebrać w imieniu miasta dyplom za rewitalizację parku Akcji „Burza”, który został uznany przez jury naszej nagrody za najlepszą realizację 2023 r. w Polsce i otrzymał Grand Prix.

Pomimo politycznej gorączki czas na spotkanie z laureatami znalazła także ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. W krótkim wystąpieniu wykazała się sporą wiedzą na temat środowiska architektonicznego, bywała już zresztą na galach naszej nagrody. Zapewne więc z uwagą wysłuchała miniwykładu, który spontanicznie wygłosił ze sceny Wiesław Likus, apelujący do władz o większe zrozumienie, życzliwość i wsparcie dla inwestorów podejmujących się trudnego zadania ratowania oraz rewitalizacji zabytkowych obiektów. Wie, co mówi, bo rodzinna firma Likusów dotychczas brawurowo odremontowała m.in. Hotel Stary w Krakowie, Hotel Warszawa w stolicy oraz Grand Hotel w Łodzi.

I właśnie za tę ostatnią realizację odebrał jako inwestor – towarzyszącą Nagrodzie Architektonicznej POLITYKI i przyznaną po raz drugi – Nagrodę Specjalną Magazynu „Salon” (należącego do naszego wydawnictwa) za najlepszą architekturę wnętrz obiektów użyteczności publicznej. Gospodynią tej części wieczoru była redaktor prowadząca „Salonu” Małgorzata Tomczyk wspólnie z bodaj największą gwiazdą polskiej architektury – Robertem Koniecznym.

Od lewej: wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, Magdalena Młochowska, dyrektorka ds. zielonej Warszawy, oraz ministra kultury Hanna WróblewskaLeszek Zych/PolitykaOd lewej: wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, Magdalena Młochowska, dyrektorka ds. zielonej Warszawy, oraz ministra kultury Hanna Wróblewska

Galę Nagród Architektonicznych poprowadzili, podobnie jak w poprzednich dwunastu edycjach, redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński i Piotr Sarzyński z działu kultury. Grand Prix wręczył Jacek Michalak, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy Atlas, jedynego i wiernego sponsora naszego przedsięwzięcia od pierwszej jego edycji. Przyznaliśmy także nagrodę naszych czytelników (głosowanie internetowe), która trafiła do xystudio za Dom dla Bezdomnych w Warszawie.

Polityka13 Nagroda Architektoniczna 2024 logo

Tradycją jest, że za każdym razem spotykamy się w innych wnętrzach. Teraz były to imponujące przestrzenie Muzeum Historii Polski (także finalisty naszej nagrody), a funkcję gospodarza pełnił dyrektor placówki Robert Kostro (w tym numerze na s. 60 można przeczytać wywiad z dyr. Kostro na temat przyszłej ekspozycji MHP).

Salon 12 Nagroda Architektoniczna Polityki ramka sponsorska

My zaś cieszymy się, że możemy choć w małym stopniu przyczyniać się do kształtowania społecznego rozumienia architektury oraz wymagań dotyczących przestrzeni publicznej. Bowiem – jak zauważyła w swoim sprawozdaniu z prac jury krytyczka architektury Ewa P. Porębska – nagród architektonicznych jest wiele, ale nagroda POLITYKI pozostaje wyjątkowa.

Finalistów prezentujemy na: polityka.pl/TygodnikPolityka/architektura.

Polityka 25.2024 (3468) z dnia 11.06.2024; Do i od Redakcji; s. 91
Reklama
Reklama