Młodzi biorą, by się zabawić. Starsi, aby przetrwać ból lub bezsenną noc. Najsilniejsze uzależniające leki są na wyciągnięcie ręki. Zwykle wystarczy fałszywe lub naciągane rozpoznanie ADHD. Albo adres receptomatu. Miliony tabletek krążą poza jakąkolwiek kontrolą.
Nie tak okazałe, jak się początkowo zanosiło, ale jednak dowiezione do mety zwycięstwo partii Tuska. Po raz pierwszy od dekady PiS spada z najwyższego miejsca na podium. Przydałaby się zatem solidna refleksja, kiedy już minie radość z pierwszej od dekady mijanki.
Zmarł 21-letni żołnierz, raniony nożem w zonie na granicy z Białorusią. Nim to się stało, opinia publiczna usłyszała o zatrzymaniach żołnierzy strzelających ostrzegawczo do migrantów i postawieniu im zarzutów. A na granicę wróciły pushbacki.
Czy Platforma na stałe lub przynajmniej na dłużej wyprzedziła PiS, czy Trzecia Droga już nie wróci na drugie miejsce, co z Lewicą, czy wreszcie się odbije, czy zmierza w tej postaci do końca – na te odpowiedzi trzeba jeszcze zaczekać.
Niemrawość w realizacji programu wyborczego okazała się łatwiejsza do przełknięcia przez wyborców koalicji 15 października niż zaniechania w czyszczeniu stajni Augiasza, którą stała się Polska na skutek rządów Zjednoczonej Prawicy.
Graniczny pasek to szara strefa, gdzie coraz trudniej odróżnić napastnika, którego da się obezwładnić, od wroga, do którego należy strzelać.
PiS i Andrzej Duda dostarczyli przekonującego dowodu, że powoływani przez nich ambasadorowie byli, ogólnie rzecz biorąc, marnej jakości. Konflikt prezydenta z rządem Tuska na tym tle właśnie się pogłębił.
„Jest Iga Świątek, Rów Mariański, Aryna Sabalenka i Jelena Rybakina” – żartują kibice.
Za premiera Morawieckiego gigantycznie wzrósł budżet Agencji Rezerw Strategicznych, która mogła kupować bez ogłaszania przetargów, w trybie niejawnym, żeby im nie patrzeć na ręce.
Ministerstwo Zdrowia nie przebiło się z żadną poważną kampanią informacyjną, która zachęcałaby rodziców do zaszczepienia dzieci. Patrząc na statystyki z ostatniego roku, widać, że zainteresowanie programem maleje.
Prounijne ugrupowania głównego nurtu zachowały przewagę w nowym Parlamencie Europejskim. Na razie eurowybory zamieszały bardziej w Paryżu i Berlinie niż w Brukseli.
Dzień po uwolnieniu zakładników wyjście z rządu ogłosił Beni Ganc, lider partii Moc Izraela, były szef sztabu, minister obrony i najpopularniejszy dziś polityk w Izraelu.
Dla prezydenta Francji wyniki eurogłosowania okazały się katastrofalne. Natychmiast rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Kraj czeka błyskawiczna kampania wyborcza.
Na Wyspach zmieniły się tylko awersy banknotów 5-,10-, 20- i 50-funtowych, na rewersach pozostali ci, co dotychczas.
Dariusz Matecki, poseł Suwerennej Polski ze Szczecina, zamieszany w sprawę Funduszu Sprawiedliwości, nawet na tle polskiej prawicy to postać specyficzna. Agresywna retoryka, skrajnie uproszczony obraz świata i brak hamulców to jego znaki rozpoznawcze.
Robert Krasowski, autor „Klucza do Kaczyńskiego”, łatwo przechodzi do porządku dziennego nad pokrętną drogą swojego bohatera. Polityków należy jednak rozliczać z konkretnych czynów, a pejzaż po rządach prawicy jest zatrważający.
Sztuczna inteligencja, ekonomia zrównoważonego rozwoju, konfliktu czy długowieczności, inżynieria druku 3D, technologie przemysłu 5.0, energetyka jądrowa. Uczelnie tworzą nowe kierunki studiów, próbując przygotować kadry gotowe zmierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata.
Klient, który ma kilka lat i zdarza mu się marudzić, biegać między stolikami albo tupnąć nogą, gdy coś mu się nie spodoba, nie należy do łatwych. Przybywa więc usługodawców zastrzegających w ofercie: „Tylko dla dorosłych”.
Ceny mieszkań gwałtownie rosną, za to najemcy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą. Teraz to oni przebierają w ofertach. Czynsze się ustabilizowały. Na jak długo?
Z dnia na dzień Polska straciła pozycję jednego z najbardziej zmotoryzowanych krajów Europy. Ponad 7 mln aut było, nagle zniknęły i nie ma. Sprawa zamknięta. Co się z nimi stało? Tego państwo nie wie i woli nie wiedzieć.
Już po raz 13. tygodnik POLITYKA i firma Deloitte wyróżniły polskich liderów zaangażowanych w zrównoważony rozwój.
Ukraińska ustawa o mobilizacji sprawiła, że przed komendami uzupełnień znów stoją kolejki, a na rynku pracy zaczyna brakować mężczyzn. Czy jednak odmieni losy wojny?
Modi zszedł na ziemię, konstytucja obroniona! – słychać nad Gangesem. Zaskakująco słaby wynik premiera w wyborach parlamentarnych Indie przyjęły z ulgą. To ubodzy i wykluczeni pokazali mu żółtą kartkę. Wielka demokracja bierze oddech.
Wkrótce czerwone słupy pocztowe Royal Mail znikną jak budki telefoniczne. Dlaczego więc jeden z najbogatszych Europejczyków postanowił wejść w ten biznes?
Całe to nasze ludzkie bogactwo – nauka, sztuka, język, technologia – nie znajduje odzwierciedlenia w genach, jakby nie miało biologicznego podłoża. Skąd się więc wzięło?
Ostatnie kilka tygodni to prawdziwy rollercoaster w branży sztucznej inteligencji. Ekscytacja miesza się z rozczarowaniami i niepokojem.
Czy już wkrótce będzie można przyjąć zastrzyki zapobiegające chorobom niezakaźnym – nowotworom, udarowi lub miażdżycy? Prace nad nimi trwają.
Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) z grudnia 2023 roku stolica Dolnego Śląska znajduje się w czołówce wiodących miast akademickich, plasując się na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. Co to oznacza? Jak młodzi ludzie mogą wykorzystać potencjał Wrocławia do budowania przyszłej kariery zawodowej? Na te pytania odpowiada rektor Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego dr Henryk Fedewicz.
O tym, jaką wizję przeszłości zaprezentuje Muzeum Historii Polski i czy poradzi sobie bez Matejki i Piłsudskiego na Kasztance, mówi dyrektor muzeum Robert Kostro.
Dlaczego europeizację Rosji Putin uważa za nieszczęście i skąd się bierze szczególny rosyjski nacjonalizm.
Powieść Heather Morris „Tatuażysta z Auschwitz” okazała się żyłą złota i rozkręciła modę na romanse rozgrywające się w scenerii obozu koncentracyjnego.
Najlepszy, obok oryginalnej produkcji z 1954 r., film w całej serii.
Malarstwo atrakcyjne wizualne i prowokujące do rozmyślań.
Elena i Diego mają nadzieję, że w Stanach Zjednoczonych zaczną nowe życie.
Spektakl zostanie pokazany w lipcu gościnnie w Operze Bałtyckiej w ramach Baltic Opera Festival.
W kryminalnym cyklu Julii Łapińskiej historia jest zawsze kluczem do współczesności.
‚‚Między lasem a wodą” to druga część trylogii opisującej wędrówkę Brytyjczyka Patricka Leigh Fermora przez Europę – od Hoek van Holland nad Morzem Północnym aż po Konstantynopol.
Młodzi dorośli się zobaczą i znajdą trochę pokrzepienia. Coś im się chyba należy.
Przesłanie domagające się radykalnego zwrotu cywilizacyjnego rozwoju przekazane jest w muzycznej estetyce pogodnej i tanecznej, jak na lato.
Kariera Arooj Aftab wydaje się błędem w matriksie rynku muzycznego.
Ostatni raz tak otwarcie fetyszyzowano lolitki w grach dla masowego odbiorcy dwie dekady temu.
Oto największa sensacja ostatnich miesięcy wśród polskich gier.
Powrót do świata podziemi i intryg olimpijskich bogów, przez który trzeba się przebijać z bronią w ręku i magią w zanadrzu.
„Akolita”, najnowszy serial ze świata „Gwiezdnych wojen”, to kolejna próba dotarcia do dojrzalszych odbiorców. Być może ostatnia, bo poważne dylematy w tym świecie wypadają dobrze, ale gorzej się sprzedają.
Nawykliśmy jako społeczeństwo do tego, że wolno nam w każdej chwili odwrócić wzrok. Przekład uczy nas nieodwracania wzroku – mówi tłumaczka Aga Zano.
Polskie obywatelstwo niedawno uzyskał amerykański oscarowy reżyser Darren Aronofsky. Teraz w jego ślady idzie aktor Jesse Eisenberg, który nakręcił film o swoich polsko-żydowskich korzeniach.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Dla wielu na zawsze pozostanie przede wszystkim Siarą z „Kilera”, lecz aktorskie kreacje Janusza Rewińskiego ułożyły się w symboliczną kronikę czasów: upadku komunizmu, bolączek transformacji ustrojowej, politycznych podziałów.
Rozmowa z Robertem Lewandowskim o tym, gdzie upatrywać szans reprezentacji na piłkarskim Euro, o deficytach i szkodliwych mitach polskiego futbolu i zdolnym, lecz kruchym młodym pokoleniu.
Coraz więcej dorosłych potrzebuje sobie przypomnieć, na czym polega samodzielność i poczucie sprawczości. Takie są zalety urlopów solo.
Rozkwitła „cyfrowa turystyka” – odwiedzanie miejsc bez potrzeby fizycznej obecności.
Hip-hop często i chętnie sięgał do słownika grup przestępczych.
Wakacyjna stylówka, która przemawia do ludzi wszystkich pokoleń, ale wylansowały ją gwiazdy filmowe po sześćdziesiątce? Tak, teraz ubieramy się na „babcię z wybrzeża” i tak też żyjemy.
Spodnie z nogawką kończącą się mniej więcej w połowie łydki, rozsławione w połowie XX w. pod nazwą capri i noszone przez Brigitte Bardot czy Marilyn Monroe, właśnie wróciły do mody.
Dzielnica Francuska w Nowym Orleanie to mieszanka wszystkiego, co miasto ma do zaoferowania: muzyki, architektury, zabawy, a także historii o duchach i voodoo.
Rzadko się zdarza, żeby wszystko stracić w jeden dzień, ale to właśnie przydarzyło się Austrii 9 lipca 1985 r.
Zostańcie Państwo z nami, a my, tak jak do tej pory, będziemy robić wszystko, żeby lektura „Polityki” była zawsze warta swojej ceny.
Rozumiem 20-latków, którzy są wstrząśnięci naszą obojętnością. Oni już widzą nadchodzącą katastrofę. Wszyscy ją widzą, ale starsze pokolenia na razie po prostu „nie patrzą w górę”. Jesteśmy dla Ostatniego Pokolenia jak ten Wieniawa-Długoszowski, który konno wjeżdża do „Adrii”.
Mgłę smoleńską zastąpiła mgła covidowa. Przechodzimy ostatnimi laty z katastrofy w katastrofę.
Gdybyśmy były bogate, pieniądze przeznaczyłybyśmy na dofinansowanie organizacji walczących z ludzkim bestialstwem wobec zwierząt. Jedną z nich są Otwarte Klatki, które właśnie wypuściły przejmujący film.
Rozsądnym rozwiązaniem byłoby opracowanie nowych, kompaktowych wersji utworów literackich, których przyswojenie nie angażowałoby nadmiaru czasu i energii. Oto konkretne propozycje.