Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Krzywy klucz

Krzywy ten „klucz do Kaczyńskiego”. Prezesa nie da się obronić. Polemika z Robertem Krasowskim

Według Krasowskiego Kaczyński był jak pies ogrodnika: odganiał innych od władzy, której sam nie lubił. Karmił jednak „żarłoków”, by kupić ich wdzięczność na długie lata po oddaniu władzy. Według Krasowskiego Kaczyński był jak pies ogrodnika: odganiał innych od władzy, której sam nie lubił. Karmił jednak „żarłoków”, by kupić ich wdzięczność na długie lata po oddaniu władzy. Andrzej Iwańczuk / Reporter
Robert Krasowski, autor „Klucza do Kaczyńskiego”, łatwo przechodzi do porządku dziennego nad pokrętną drogą swojego bohatera. Polityków należy jednak rozliczać z konkretnych czynów, a pejzaż po rządach prawicy jest zatrważający.
Od biedy można uwierzyć Krasowskiemu, że Kaczyński „gwałcił nie liberalną demokrację, ale liberalną inteligencję”. Tyle że gwałt pozostaje gwałtem.Wojciech Olkuśnik/EAST NEWS Od biedy można uwierzyć Krasowskiemu, że Kaczyński „gwałcił nie liberalną demokrację, ale liberalną inteligencję”. Tyle że gwałt pozostaje gwałtem.

O Jarosławie Kaczyńskim napisano już chyba wszystko. Zanalizowano na wskroś jego poglądy, polityczne metody, życiorys, psychikę, relacje rodzinne. A i tak długo stanowił zagadkę, tak samo zresztą intrygującą wyznawców, jak zazwyczaj liczniejszych wrogów. Czemu trudno się dziwić, skoro cała polityka nieustannie kręciła się wokół niego, i to niezależnie od tego, czy akurat rządził, czy też był w opozycji. Na długie lata zahipnotyzował swoją epokę.

Ale o tym fenomenie można już chyba mówić w czasie przeszłym, bo zagadka z czasem sama się rozwiązała. Kaczyński dostał w końcu pełnię władzy i dość czasu, żeby zrealizować swój projekt. O ocenę tego projektu Polacy pewnie jeszcze długo będą się spierać, tym bardziej że długofalowe skutki dopiero zaczną się ujawniać. Ale o samego Kaczyńskiego już coraz rzadziej, nawet jeśli wciąż będzie przez jakiś czas odgrywać w polityce znaczącą rolę. Jaki jest ten koń, każdy mniej więcej zobaczył. Wizerunek demiurga został odczarowany. Wytarła się charyzma, którą oślepiał wyznawców. A przeciwnicy już nie straszą Kaczyńskim dzieci, częściej rozsyłają sobie memy na jego temat. Seans hipnozy dobiegł końca. Dzisiaj to nie Kaczyński jest punktem odniesienia, lecz jego zatrute dziedzictwo.

1.

Nadszedł więc czas na podsumowania, próbę znalezienia klucza do najbardziej niezwykłej kariery politycznej w III RP. I tak też Robert Krasowski zatytułował swoją najnowszą książkę (której fragment ukazał się na łamach POLITYKI): „Klucz do Kaczyńskiego”. Za sprawą samego autora tym trudniej przejść nad tą pozycją obojętnie. Oryginalne polityczne pisarstwo Krasowskiego stanowi odrębną wyspę w polskiej debacie.

Polityka 25.2024 (3468) z dnia 11.06.2024; Polityka; s. 25
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzywy klucz"
Reklama