O Polityce

"Geremek opowiada, Żakowski pyta. Rok 1989"

20 sierpnia ukazała się książka 'Geremek opowiada, Żakowski pyta. Rok 1989' rozszerzone wydanie książki z 1990 roku. Wydawcami książki są Polityka Spółdzielnia Pracy oraz Agora S.A.

Wszyscy mają taki czas w życiu, który należy do nich. Nielicznym szczęście daje własny historyczny moment. Naprawdę rzadko przydarza się to historykom, ale to był właśnie przypadek Bronisława Geremka w roku 1989. Historyk kroczył wtedy ramię w ramię z historią - i historię tworzył.

Rok ten był kulminacją burzliwej dekady „samoograniczającej się rewolucji" rozpoczętej w Sierpniu 1980 i na krótko powstrzymanej samoograniczającą się kontrrewolucją. Bohater tej książki - Bronisław Geremek - był najważniejszym chyba politycznym architektem wynegocjowanego końca komunizmu w Polsce -Polsce, która utorowała drogę reszcie komunistycznej Europy. Historia opowiedziana jest tu jego własnymi słowami, z mnóstwem ważnych szczegółów, anegdot i humoru. Jak wszystkie najwspanialsze historie łączy głębszy element struktur i procesów, które tak go fascynowały, z elementem tego, co przypadkowe, nieprzewidywalne, jednostkowe.

Łatwo krytykować kompromis Okrągłego Stołu z bezpiecznej perspektywy dwóch dekad odzyskanej wolności. Książka ta przypomina nam, że nikt czegoś takiego dotąd nie próbował i nikt nie wiedział, czy okaże się to możliwe. Kompromis był niezbędny do uniknięcia rozlewu krwi. Innym krajom poszło już łatwiej, bo Polska pokazała im drogę. Przez blisko 200 lat po roku 1789 idea rewolucji kojarzyła się w Europie jednoznacznie z przemocą. Rok 1989 przyniósł nowy model rewolucji, który zastąpił poprzedni, jakobińsko-bolszewicki lat 1789 i 1917.To model pokojowej, negocjacyjnej ewolucyjnej rewolucji. Rzecz naprawdę rzadka - autentycznie nowy wynalazek historii.

W opowieści Bronisława Geremka przewijają się migawki -niestety, ledwie migawki - z jego wcześniejszej biografii, która uczyniła go tak wyjątkową postacią europejskiej sceny. Okrutnym wyrokiem losu został nam odebrany. Ale z tych stron przemawia do nas znowu.
 
 
Timothy Garton Ash, Oksford, 29 lipca 2008

Przełożył Sergiusz Kowalski
 


Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1990 roku. Obecne zostało rozszerzone o historyczne przypisy, kalendarium ówczesnych wydarzeń w Polsce i na świecie, a także posłowie Jacka Żakowskiego, wyjaśniającego okoliczności powstania książki. Przedmowę do książki napisał Timothy Garton Ash, znawca najnowszych dziejów Polski.
Patronami  medialnymi książki są :  "Polityka" i „Gazeta Wyborcza".


Książka „Geremek opowiada, Żakowski pyta. Rok 1989" dostępna będzie w salonach Empik, Inmedio i Relay, GLM oraz na stronach www.polityka.pl, www.gazeta.pl/kolekcje oraz  www.merlin.pl w cenie 34 zł.

Patroni medialni: „Gazeta Wyborcza" i "Polityka".

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną