Przyznano Nagrody Historyczne POLITYKI 2013
7 maja zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2012 roku.
Polityka

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrał Wojciech Szatkowski za książkę  Goralenvolk. Historia zdrady (Firma Księgarsko-Wydawnicza Kanon, Zakopane 2012) za historię „narodu góralskiego”, wykreowanego przez okupanta niemieckiego po roku 1939. Wnuk jednego z aktywistów Goralenvolku, Wojciech Szatkowski wydał książkę, w której zmierzył się nie tylko z wielkim tematem, ale także z historią rodzinną.

 

Nagrodę za debiut  przyznano Przemysławowi Gasztoldowi-Seniowi za Koncesjonowany nacjonalizm. Zjednoczenie Patriotyczne GRUNWALD 1980-1990(Instytut Pamięci Narodowej, Warszawa 2012) - monografię kojarzącej się ze skrajnym antysemityzmem organizacji, która powstała w rezultacie kryzysu ideowego i organizacyjnego polskiego komunizmu.

 

W dziale pamiętników i wspomnień nagrodę otrzymała Dorota Simonides za książkę  Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat(Wydawnictwo Nowik, Opole 2012). 

Autobiografia folklorystki i byłej senator RP osadzona w ciekawych realiach politycznych,  pokazuje nie zawsze w Polsce rozumiane odrębne karty historii Śląska opolskiego.

  

W tym roku Jury postanowiło przyznać Nagrodę Specjalną dla Stowarzyszenia Centrum Badań nad Zagładą Żydów za rocznik Zagłada Żydów. Studia i materiały.

Zespół redakcyjny od 2005 roku  odważnie podejmuje nawet najtrudniejsze tematy.

Każdy z powstałych do tej pory ośmiu tomów  jest nowatorski i znakomicie  dokumentowany, oparty  na źródłach dotąd niewykorzystywanych

 „W naszym życiu społecznych i politycznym  istnieją komisje do spraw trudnych. Wydaje się, że Centrum Badań nad Zagładą jest inicjatywą moralna i naukową zmierzająca do badania takich właśnie spraw w historii Polaków i Żydów”  (z laudacji profesora Feliksa Tycha).

Więcej na www.polityka.pl/nagrodyhistoryczne

Wszystkie książki do kupienia na www.sklep.polityka.pl

 

Czytaj także

Znajdź nas na: