Informacje prasowe

Koniec trendów, kapitalizmu i turyzmu. Nowy „Salon”

Polityka
Philippe Starck, jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych designerów i architektów, o perspektywach designu mówi w specjalnym wywiadzie dla „Salonu”. Już od 29 września w sprzedaży.

Kiedy rzeczywistość nas ogranicza, łatwiej podjąć decyzję o zmianie. Często wybieramy wtedy osobność, jakąś formę wolności, proste życie bliżej natury.

Historia jest pełna takich przykładów. I wędrówek ludów. Z mojego osiedla ostatnio wyprowadziło się kilkoro sąsiadów. Na zielone działki nad Świdrem albo w scenerię willowo-ogrodowej dzielnicy. Powód? Zdalne nauczanie i praca online w mieszkaniach niegotowych na takie wyzwania. Kiedy nie udało się w nich wyrwać dla siebie kawałka intymności, potrzeba było nowej organizacji przestrzeni do życia. Potwierdzają to wyniki badań psychologów SWPS i serwisu Otodom – „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków”. Czy wiecie, że co trzeci ankietowany albo zmienił adres w czasie pandemii, albo aktywnie szuka nowego lokum?!

Na naszych oczach dzieje się kolejna rewolucja przemysłowa i antynowoczesna kontrrewolucja. Przyglądamy się w tym numerze wspólnotom ludzi nieprzystosowanych do procesów cywilizacyjnych. Piszemy o buntownikach, którzy idą własną drogą i wyznają etos rzemiosła – samowystarczalnych, niepłacących podatków, dbających nawzajem o swoje bezpieczeństwo. Piszemy o uciekinierach do australijskiego buszu z zamożnej i słynącej z dobrobytu Danii.

Z drugiej strony – pytamy przedstawicieli potężnych niemieckich firm, globalnych marek słynących z solidności i jakości, o ich strategie na przyszłość. Przyszłość w zdegradowanym środowisku naturalnym i nowym, niepewnym modelu politycznym na świecie.

„Jeśli pandemia przeminie, zrozumiemy (...) że jesteśmy częścią całości, zależni od siebie nawzajem” – mówi guru projektowania Philippe Starck, zapowiadając koniec trendów, kapitalizmu i turyzmu.
Cywilizacja postpandemiczna woła o nowy porządek.

Małgorzata Tomczyk
Redaktor prowadząca

W najnowszym numerze „Salonu”:

• Koniec trendów, kapitalizmu i turyzmu – zapowiada w wywiadzie udzielonym specjalnie dla wydania specjalnego „Polityki” jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych designerów i architektów Philippe Starck.

• Jak niemieckie technologie i wzornictwo podbijały świat – historie lokalnych marek, które wyrosły na globalnych gigantów, z perspektywy ich założycieli i projektantów.

• Poznań, zwany dziś „miastem pod Bałtykiem”, zwiedzamy podczas spaceru architektonicznego po najbardziej klimatycznych enklawach. W latach 90. zapowiadano, że ma trzymać skalę nadaną mu przed pierwszą wojną, doceniając dobrą niemiecką urbanistykę. Ona cały czas jest widoczna – w zwartych pierzejach ulic, dobrych, mieszczańskich kamienicach, placach. To one, a nie wieżowce, nadają miastu charakter. Jak się mieszka dzisiaj w Poznaniu – zaglądamy do najbardziej nowoczesnego domu w młodej dzielnicy Strzeszyn autorstwa PL. Architekci.

Zwiedzamy Poznań, zwany 'miastem pod Bałtykiem'.PolitykaZwiedzamy Poznań, zwany "miastem pod Bałtykiem".

• Najpiękniejsze kameralne apartamentowce w Polsce. Przykłady architektury zrodzonej z lokalizacji. Zamiast balkonów na jedną stopę i niedoświetlonych parapetów mają szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Przyglądamy się ich koncepcjom i częstotliwości występowania.

• Mieszkanie dla studenta. Współczesny akademik to już nie ponury blok i spartańsko wyposażone małe pokoiki. Wymagania wobec domów studenckich zmieniły się. Młodzi ludzie oczekują wygodnych i przestronnych pomieszczeń prywatnych, ale też atrakcyjnych części wspólnych – do nauki, pracy, zabawy. Zbadaliśmy, czym kuszą prywatne akademiki.

Koniec trendów? Jakie perspektywy ma design?PolitykaKoniec trendów? Jakie perspektywy ma design?

„Salon. Koniec trendów, kapitalizmu i turyzmu” – 140 stron o architekturze, wzornictwie i stylu życia – w sprzedaży od 29 września w cenie 14,99 zł. Pismo dostępne w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym sklep.polityka.pl, gdzie do kupienia jest także siedem poprzednich numerów. Dostęp do wersji elektronicznej magazynu jest możliwy w prenumeracie cyfrowej „Polityki”.

Czym jest „Salon”? Obszerne reportaże, publicystyka, felietony i wywiady – drążące sens projektowania, wyjaśniające motywacje i zamierzenia architektów, wizje artystów, opisujące historie i emocje związane z powstawaniem domu i budynków użyteczności publicznej – odróżniają „Salon” od pism o podobnej tematyce. Publikuje teksty autorów specjalizujących się od lat w tematyce architektury wnętrz, designu i sztuki, m.in. Piotra Sarzyńskiego z „Polityki”, Joanny Dobkowskiej-Kubackiej, Katarzyny Rzehak i Małgorzaty Tomczyk, która jest autorką koncepcji „Salonu” i redaktorką prowadzącą. Felietony zamieszczają tu m.in. Agata Tuszyńska i Grzegorz Piątek.

Zapraszamy także na nasz fanpage na Facebooku.

Reklama
Reklama