Mediatorzy w Muzeum Narodowym w Warszawie
Mediatorzy (Mediators) to tytuł wystawy, która można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Warszawie. W specjalnie zaprojektowanym 2-piętrowym, kontenerowym budynku, który stanął na dziedzińcu naprzeciwko muzeum, swoje prace prezentuje 21 artystów z czterech kontynentów.

Wielokulturowość wystawy daje możliwość poznania różnych postaw wobec problemów wspólnych dla ludzi mieszkających pod każdą szerokością geograficzną: lękiem przed anonimowością, sprzeciwem wobec indoktrynacji i inwigilacji, ale także potrzebą poszukiwania tożsamości, głodem suwerenności i miłości, potrzebą religijności i akceptacji.

Prace artystów, takich jak Marie Jo Lafontaine z Belgii, Richard T Walter z USA, Jaan Toomik z Estonii, Hye Rim Lee z Korei i Nowego Jorku, Jarosław Kozłowski z Poznania, Miao Xiaochun z Chin, Fred Wilson z Anglii czy Braco Dimitijevic z Chorwacji zmuszać będą do porzucenia własnej i dlatego jedynie słusznej perspektywy widzenia świata. Nakłaniają nas do konstruowania innych sposobów dialogu z rzeczywistością, dostrzegania innych postaw wynikających z głębokiej szlachetności, ale nieczytelnych z powodu innego języka, kultury, stroju czy koloru skóry. Wchodzą one także we wzajemny dialog pomiędzy sobą, niezwykle istotny, gdyż jedna praca będzie rewizją drugiej, jej dopełnieniem, albo wobec niej wątpliwością.

Wystawa zapowiada Mediations Biennale Poznań (4.09.–30.10 2010)

Wystawę można oglądać do 8 sierpnia 2010 r.

kurator – Tomasz Wendland

www.mnw.art.pl

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj