POLITYKA ZAPRASZA

POLITYKA ZAPRASZA
12 LIPCA (CZWARTEK); GODZ. 19.00, REDAKCJA POLITYKI, UL. SŁUPECKA 6

KLASZTOR. PAN VIG I ZAKONNICA

Reżyseria: Pemille Rose Grønkjær, Dania 2006, 84 min.

Produkcja: Tju - Bang Film

Nagrody: Planete DOC Rewiev - Grand Prix 2007, MFF dokumentalnych w Amsterdamie 2006 (Nagroda Jury w kategorii World Cinema - Documentary)

Zakonnica Amwroszia oraz Matuszka, jej przełożona, właśnie przyjechały do zamku Jorgena Laursena Viga w Danii. Ze swego klasztoru w Rosji przywiozły mu ikonę. Starcowi ikona się podoba. Czyni znak krzyża, zachwyca się, jest wyraźnie wzruszony. Ale ikony nie całuje... Nie uznaje jej za świętą. A pomocą Amwroszii chce w swym zamku założyć klasztor, jednak unika podjęcia ostatecznej decyzji i przekazania zamku na własność prawosławnego Kościoła. Przybywają kolejne zakonnice. Pewnego dnia, choć niechętnie, Vig dołącza do organizowanej przez nie procesji. Mijają dni. Zamek coraz bardziej ulega zmianom - odtąd ma służyć świętości, o którą Vig zabiegał, ale której konsekwencji nie przewidział. Pokój Viga zakonnice zmieniają w kaplicę. Vig uprzedza je, że jego zgoda jest wyłącznie tymczasowa. Amwroszia wyjaśnia mu, że od chwili, gdy kaplica zostanie poświęcona, może służyć wyłącznie modlitwie. Trzy razy cofa Vig obietnice przekształcenia zamku w klasztor. Ma 86 lat. Całe życie spędził w czystości, skromnie, w rozpadającym się zamku. Nie stać go jednak ani na posłuszeństwo, ani na poświęcenie. Czy zostanie mu przyznana łaska świętości?

Spotkanie poprowadzi Janusz Wróblewski - dziennikarz filmowy tygodnika Polityka

Kolejne pokazy:

2 sierpnia - film LICZBY I MARZENIA w reżyserii Anny Marii Bucchetti. Grand Prix Planete Doc Review 2006, - za mistrzowsko skonstruowaną opowieść przedstawiającą całą paletę ludzkich uczuć w duchu najlepszych tradycji czarno-białego kina.

23 sierpnia - ŚMIERĆ CZŁOWIEKA PRACY w reżyserii Michaela Glawoggera. Wyróżnienie specjalne na festiwalu DOC Review 2006. Film był również wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach na całym świecie.

ZAPRASZAMY!

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną