Patronaty

POLITYKA ZAPRASZA

POLITYKA ZAPRASZA

12 LIPCA (CZWARTEK); GODZ. 19.00, REDAKCJA POLITYKI, UL. SŁUPECKA 6

KLASZTOR. PAN VIG I ZAKONNICA

Reżyseria: Pemille Rose Grønkjær, Dania 2006, 84 min.

Produkcja: Tju - Bang Film

Nagrody: Planete DOC Rewiev - Grand Prix 2007, MFF dokumentalnych w Amsterdamie 2006 (Nagroda Jury w kategorii World Cinema - Documentary)

Zakonnica Amwroszia oraz Matuszka, jej przełożona, właśnie przyjechały do zamku Jorgena Laursena Viga w Danii. Ze swego klasztoru w Rosji przywiozły mu ikonę. Starcowi ikona się podoba. Czyni znak krzyża, zachwyca się, jest wyraźnie wzruszony. Ale ikony nie całuje... Nie uznaje jej za świętą. A pomocą Amwroszii chce w swym zamku założyć klasztor, jednak unika podjęcia ostatecznej decyzji i przekazania zamku na własność prawosławnego Kościoła. Przybywają kolejne zakonnice. Pewnego dnia, choć niechętnie, Vig dołącza do organizowanej przez nie procesji. Mijają dni. Zamek coraz bardziej ulega zmianom - odtąd ma służyć świętości, o którą Vig zabiegał, ale której konsekwencji nie przewidział. Pokój Viga zakonnice zmieniają w kaplicę. Vig uprzedza je, że jego zgoda jest wyłącznie tymczasowa. Amwroszia wyjaśnia mu, że od chwili, gdy kaplica zostanie poświęcona, może służyć wyłącznie modlitwie. Trzy razy cofa Vig obietnice przekształcenia zamku w klasztor. Ma 86 lat. Całe życie spędził w czystości, skromnie, w rozpadającym się zamku. Nie stać go jednak ani na posłuszeństwo, ani na poświęcenie. Czy zostanie mu przyznana łaska świętości?

Spotkanie poprowadzi Janusz Wróblewski - dziennikarz filmowy tygodnika Polityka

Kolejne pokazy:

2 sierpnia - film LICZBY I MARZENIA w reżyserii Anny Marii Bucchetti. Grand Prix Planete Doc Review 2006, - za mistrzowsko skonstruowaną opowieść przedstawiającą całą paletę ludzkich uczuć w duchu najlepszych tradycji czarno-białego kina.

23 sierpnia - ŚMIERĆ CZŁOWIEKA PRACY w reżyserii Michaela Glawoggera. Wyróżnienie specjalne na festiwalu DOC Review 2006. Film był również wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach na całym świecie.

ZAPRASZAMY!

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną