Polityczno-artystyczny projekt 1939/1989. Czas winy i czas nadziei
70. rocznica wybuchu II wojny światowej i 20. rocznica obalenia systemu komunistycznego w Europie zainspirowały Fundację na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu do zorganizowania polityczno-artystycznego wydarzenia pod hasłem: 1939/1989. Czas winy i czas nadziei.

Znajdujący się pomiędzy cyframi ukośnik ma podkreślać przełom, jaki nastąpił pomiędzy tymi dwiema datami nie tylko w obszarze relacji Polski i Niemiec, ale w historii Europy i świata.


1939/1989. Czas winy i czas nadziei jest projektem składającym się z trzech elementów: wystawy artystycznej, dyskusji panelowej oraz spektaklu plenerowego, będących komentarzem do przypadających w bieżącym roku dwóch okrągłych rocznic wydarzeń, które miały decydujący wpływ na kształt współczesnej Europy oraz kształtowanie się relacji polsko-niemieckich.


Pierwszą częścią projektu jest wystawa monograficzna Edwarda Dwurnika i prezentacja towarzyszącego jej katalogu w wyjątkowej formie edytorskiej. Na ekspozycję organizowaną we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, składa się 26 obrazów z cykli „Sportowcy", „Robotnicy" i „Droga na Wschód" oraz płócien o tematyce wojennej, a także 8 rysunków (m. in. z cyklu „Robotnicy"). Dzieła pochodzą z lat 80. i początku lat 90. XX wieku. Kuratorem wystawy jest Maria Anna Potocka, dyrektor Bunkra Sztuki.

Drugie wydarzenie (realizowane bezpośrednio po otwarciu wystawy i prezentacji katalogu) to dyskusja panelowa zatytułowana „Europa utracona. Europa odrodzona" z udziałem Przewodniczących Parlamentu Europejskiego: obecnej kadencji prof. Jerzego Buzka oraz ubiegłej kadencji prof. Hansa-Gerta Pötteringa, a także redaktora tygodnika „Polityka" Mariana Turskiego, byłego więźnia obozu KL Auschwitz. Moderatorem dyskusji będzie Wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner.

Ostatnim elementem będzie pokaz plenerowego spektaklu „Arka" w wykonaniu poznańskiego Teatru Ósmego Dnia.


18 września 2009, godz. 19.00, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11.

Tygodnik POLITYKA jest patronem medialnym projektu 1939/1989. Czas winy i czas Nadziei.

 

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną