Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 18

Dla sztuki to będzie rok przetrwania

Odmrażanie kultury w Polsce rozpoczęto od muzeów i galerii. Jak wygląda ich powrót do rzeczywistości? A może jest to już rzeczywistość alternatywna, zupełnie inna niż przed pandemią?

Świat sztuki przeciera szlaki, a na to, jak radzi sobie w nowej sytuacji, z uwagą patrzą inni uczestnicy życia artystycznego: szefowie teatrów, oper, festiwali, filharmonii. Trzeba bowiem myśleć z jednej strony o bezpieczeństwie zwiedzających, z drugiej – pracowników. Czy przyjęte nowe standardy sanitarne są wystarczające, czy Polacy nie mają oporów przed powrotem do sal muzealnych i galeryjnych? A przecież pozostaje jeszcze niepewna przyszłość finansowa. Drastyczny spadek przychodów ze sprzedaży biletów czy katalogów, groźba zmniejszonych dotacji.

O tym, jak radzą sobie muzea i galerie po nagłej i długiej przerwie, z dyrektorami dwóch znaczących na mapie sztuki placówek: Piotrem Oszczanowskim z Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Zbigniewem Buskim z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, rozmawia Piotr Sarzyński.

Wystawa „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopociemat. pr.Wystawa „Bruno Schulz wśród artystów swoich czasów” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama