Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 30

Wielki duch nauczycielki

Dla tych, którzy nie byli na pogrzebie prof. Marii Janion, a także dla tych, którzy na nim byli, ale chcieliby sobie przypomnieć ważne słowa, które na nim padły.

Pogrzeb prof. Marii Janion na Powązkach Wojskowych 4 września był niezwykłym wydarzeniem. Zabrakło wprawdzie władz państwowych, ale licznie stawili się jej przyjaciele, współpracownicy i uczniowie. Dlatego chcemy przypomnieć kilka fragmentów mów pożegnalnych, z których każda była ważnym i przejmującym tekstem. Nie da się ująć myśli Marii Janion w kilku zdaniach, jej dziedzictwo jest bardzo bogate i każdy rozumie je – jak się okazuje – zupełnie inaczej.

W podkaście „Polityki” przypominamy fragmenty mowy prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego, prof. Moniki Rudaś-Grodzkiej, która prowadzi archiwum Marii Janion, prof. Stanisława Rośka z Uniwersytetu Gdańskiego, Olgi Tokarczuk i Moniki Strzępki, prof. Tomasza Kitlińskiego z UMCS w Lublinie, a wreszcie prof. Agnieszki Graff. Komentują i dopowiadają – Justyna Sobolewska i Bartek Chaciński.

Maria JanionAdam Kozak/Agencja GazetaMaria Janion

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama