Czy faszyzm konsumpcji, jak Pier Paolo Pasolini nazywał największe zagrożenie, z którym zachodnia cywilizacja zmaga się od zakończenia II wojny światowej, faktycznie rujnuje nasz świat? Warto to pytanie co jakiś czas stawiać. Pretekst do rozmowy Janusza Wróblewskiego z italianistką, wykładowczynią Uniwersytetu Łódzkiego Dianą Dąbrowską na ten temat, ale też o znaczeniu myśli i wciąż budzącej kontrowersje spuściźnie wielkiego włoskiego filmowca i poety, stanowi ukazująca się po raz pierwszy w Polsce książka „Wywiady korsarskie. O polityce i życiu 1955–1975” autora „Salo, czyli 120 dni Sodomy”, wydana przez Glowbook w tłumaczeniu Izabeli Plesiewicz-Świerczyńskiej. – Wyobraźmy sobie świat lat 30. i 40. XX w., w którym wykładnia tożsamości wygląda następująco: jesteś za Duce, jesteś faszystą, to jesteś Włochem. A jeśli chcesz z nami wojować, to sam siebie wykluczasz ze wspólnoty. Wiemy, co się działo potem. (...) Pokażcie mi drugi kraj, który bez szerokich reform, zamiatając pod dywan swoje winy, przeskoczył po II wojnie światowej tak szybko w nową sytuację gospodarczą. Pasolini, powtarzający, że konsumpcjonizm to będzie drugi faszyzm, ma na myśli kwestię nierozliczenia tej ponurej przeszłości – tłumaczy Dąbrowska.
Zbiór esejów, przemówień, udzielonych wywiadów błyskotliwego intelektualisty i reżysera, którego wizja polityczna, oparta na osobliwym splocie Erosa, katolicyzmu i marksizmu, przewidziała współczesność, to ciekawa, ponadczasowa refleksja o rzeczywistości i sztuce, wypełniająca istotną lukę na naszym rynku wydawniczym. Rozmowę prowadzi Janusz Wróblewski.
***
Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.