Kultura na weekend

Kultura na weekend. Odc. 179

„Idzie tu wielki chłopak”, czyli postpunkowa zemsta świata

W cyklu „Jedna książka” tym razem rozmawiamy o opowiadaniach Grzegorza Bogdała „Idzie tu wielki chłopak” (wyd. Czarne). Gośćmi Justyny Sobolewskiej są Zofia Król i Piotr Kofta.

Te opowiadania są wyjątkowe we współczesnej polskiej literaturze, mają klimat amerykańskich krótkich form. Rzeczywistość pokazuje swoją absurdalną stronę, a czarny humor jest znakiem rozpoznawczym tej prozy. – Książka Bogdała to antologia rozczarowań tego świata – mówi Zofia Król. – Dla mnie to jednak parada dziwactw, odchyleń od normy. Miałem wrażenie, że tego jest trochę za dużo – odpowiada Piotr Kofta. – To jest jednak opowieść o codzienności, a te papugi i małpy mają tylko przykuwać naszą uwagę – twierdzi Król.

Dla Kofty jest to książka postpunkowa, która opowiada o postulacie „no future”, które się ziszcza, świat odpłaca bohaterom z nawiązką. Można też czytać tę książkę jako opowieść o zaburzeniu ról dziecko–dorosły – o tym, że rzeczywistość nie pozwala bohaterom stać się dorosłymi. Co nam tutaj może dawać nadzieję? Na pewno humor. Jeśli patrzymy pod pewnym kątem na rzeczywistość, to ona poda nam rękę. – Być może taki świat jest niespójny, absurdalny. Bogdał pokazuje, jak patrzeć. Dobrze pokazuje relacje międzyludzkie, zawiłości komunikacyjne.

A jaką rolę odgrywają zwierzęta? Co to znaczy, że są to opowiadania? Czy do naszego pokawałkowanego świata dziś najlepiej pasują małe formy? I czy nadal są traktowane przez wydawców po macoszemu? Książkę Bogdała można interpretować na wiele sposobów, ale można po prostu podążać za językiem i zwracać uwagę na detale, bo tu wszystko jest znaczące. Rozmowę prowadzi Justyna Sobolewska.

***

Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

„Idzie tu wielki chłopak”Wydawnictwo Czarne/mat. pr.„Idzie tu wielki chłopak”

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama