Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 8
Jak często i na jak długo powinno się brać urlop? Nauka to ustaliła
Jeśli nie byli Państwo na urlopie, warto wykorzystać ostatnie tygodnie wakacji, by to nadrobić. Z początkiem lipca niemal połowa Polaków zapowiadała, że tego lata nigdzie nie wyjedzie. To jedna z tych deklaracji, którym nie warto być niezłomnie wiernym, jednak nasza rozmówczyni – dr Lidia Czarkowska, psycholożka, socjolożka, trenerka i coach – przyznaje, że bez odległej podróży można się obejść. Nie należy natomiast liczyć na to, że ujdzie nam na sucho rezygnacja z odpoczynku (w sensie dni wolnych od pracy). Te trzeba zaplanować, i to nawet ze sporym wyprzedzeniem, w regularnym rytmie, który podpowiadamy w rozmowie. Jest mowa również o tym, czy ma sens zapisywanie się w czasie urlopu np. na kurs alpinistyczny lub zabieranie za remont mieszkania – a odpowiedzi wcale nie są oczywiste. Próbujemy – wreszcie – rozwiązać dylemat biurka na działce: czy szczęśliwcy, którzy ją mają, powinni wstawiać biurko do domku letniskowego, by móc spędzać więcej czasu w przyrodzie, czy lepiej nie wstawiać, aby nie niszczyć azylu?
Osobom, które zdążyły odpocząć, może przydać się z kolei wiedza o tym, na jakie porcje dzielić sobie pracę, by energii spokojnie wystarczyło do kolejnego urlopu, bo te zasady okazują się uzależnione od tego, czym konkretnie się zajmujemy. A to wciąż tylko część podniesionych przez nas wątków.
***
Cieszymy się, że słuchasz naszych podkastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych numerów „Polityki” i wydań specjalnych, dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.