Podkast psychologiczny

Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 10

Jak przebranżowić się z sensem? Kiedy na zmiany robi się za późno?

Czy pracujący przez dwie dekady z ludźmi nauczyciel odnajdzie się w samotniczej pracy ogrodnika? Czy warto podążyć za potrzebą zmian? Odpowiedzi szukamy razem z dr Magdaleną Kaczmarek z Uniwersytetu SWPS.

To nie dane z badań, a potoczne obserwacje, ale szerokie, niemal codzienne: marzenie o zmianie pracy, zawodu, kariery po uczciwie przepracowanych mniej więcej 20 latach budzi się w ludziach i nie daje zignorować. Doskonały psychoterapeuta zamyka praktykę i otwiera pensjonat, dziennikarz z sukcesami zapisuje się do szkoły psychoterapii, wieloletnia działaczka oświatowa rozpoczyna pracę dziennikarki albo kształci się w wytwarzaniu perfum. A mnóstwo innych osób zastanawia się, przymierza, analizuje, czy warto. Można skwitować: „kryzys wieku średniego” – ale taki komentarz niczego nie wyjaśnia ani nie ułatwia. Podobnie jak różne inne powstałe wokół tego tematu mentalne gotowce: „wszyscy będziemy po kilka razy zmieniać zawód”, „nigdy nie jest za późno, żeby spełniać marzenia” itd.

Razem z dr Magdaleną Kaczmarek z Uniwersytetu SWPS, psycholożką badającą m.in. przedsiębiorczość, zastanawiamy się nad tym, co jest, a co nie jest prawdą w podobnych stwierdzeniach. Ale przede wszystkim rozmawiamy o tym, jak podchodzić do rodzących się w naszych głowach pomysłów na zmianę (czy np. pracujący przez dwie dekady z ludźmi, w gwarze i hałasie nauczyciel ma szansę odnaleźć się w samotniczej pracy ogrodnika?). Z której strony zabierać się do ich realizacji?

Czy pracujący przez dwie dekady z ludźmi, w gwarze i hałasie nauczyciel ma szansę odnaleźć się w samotniczej pracy ogrodnika?Ant Rozetsky/UnsplashCzy pracujący przez dwie dekady z ludźmi, w gwarze i hałasie nauczyciel ma szansę odnaleźć się w samotniczej pracy ogrodnika?

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama