Podkast psychologiczny

Jak wytrzymać ze sobą i światem. Podkast psychologiczny „Polityki”. Odc. 15

Jak wysiedzieć przy świątecznym stole?

Jak dochować tradycji bez poczucia zniewolenia ceremoniami? Jak sprawić, by święta były tym, co naprawdę nam potrzebne: czasem intymnym, ciepłym, dającym poczucie bezpieczeństwa? Rozmowa z prof. Małgorzatą Sikorską, socjolożką rodziny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Gdy przyjrzeć się tegorocznym przedświątecznym wystawom sklepowym i sezonowej lawinie spotów reklamowych, można by wnioskować, że Boże Narodzenie to czas, w którym rodziny w naszej części świata stroją się na kilka dni w kratkowane na czerwono-zielono piżamy, rozpakowują z niezmierzonych połaci papieru liczne niepotrzebne rzeczy, z których się niebywale cieszą, a następnie spożywają różne rzeczy, koniecznie usmarowane majonezem (tradycyjnym, polskim, oczywiście).

Bez ironii jednak: święta, rytuały z nimi związane, emocje, jakie im towarzyszą – zmieniają się w rytm tego, jak zmienia się polskie społeczeństwo. Jak dochować tradycji bez poczucia zniewolenia ceremoniami, które mogą wydawać się nieco archaiczne? Jak sprawić, by święta były tym, co naprawdę nam potrzebne: czasem intymnym, ciepłym, dającym poczucie bezpieczeństwa i przynależności do wspólnoty? Zastanawiamy się nad ich zmodyfikowanym sensem z prof. Małgorzatą Sikorską, socjolożką rodziny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wysiedzieć przy świątecznym stole?Tomasz Waszczuk/PAPJak wysiedzieć przy świątecznym stole?

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama