Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 14

Małżeństwa w XIX w. Bardziej rozważne niż romantyczne

O podwójnej moralności, znaczeniu posagu, aliansach, awansach i mezaliansach w Królestwie Polskim opowiada badaczka obyczajowości tamtych czasów i autorka „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym” dr Alicja Urbanik-Kopeć.

XIX w. jawi się jako doskonałe tło do romansów, a o tym jak wielką mamy do nich słabość, świadczą opisujące uczucia czasów sztywnych konwenansów powieści Jane Austin, wciąż na nowo wznawiane i ekranizowane. W rzeczywistości jednak XIX w. był niesłychanie nieprzychylny dla kobiet i nie za bardzo sprzyjał miłosnym uniesieniom, zwłaszcza w ramach małżeństwa.

W dobrych punktach sprzedaży prasy dostępny jest Pomocnik Historyczny POLITYKI „1863. Powstanie styczniowe”. Wydanie specjalne liczy 140 stron, cena: 29,99 zł. Można je kupić także na sklep.polityka.pl. Subskrybenci Premium mogą czytać teksty z Pomocnika na https://www.polityka.pl/pomocnikhistoryczny/

Cieszymy się, że słuchasz naszych podcastów. Powstają one również dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby w pełni skorzystać z możliwości słuchania i czytania tekstów naszych autorów z bieżących i archiwalnych wydań Polityki i wydań specjalnych dołącz do grona prenumeratorów Polityka.pl.

„Pożegnanie uczestników powstania 1863 r.”; obraz Wandalina Strzałeckiego z 1879 r.Muzeum Niepodległości w Warszawie„Pożegnanie uczestników powstania 1863 r.”; obraz Wandalina Strzałeckiego z 1879 r.

Reklama
Reklama