Polityka o historii

Polityka o historii. Odc. 17

Dzieje Bałkanów. Na czym polega ich wyjątkowość?

Wyjątkowość Bałkanów polega na ich położeniu na granicy: między Wschodem a Zachodem, światem kultury antycznej i barbarzyńców, między Rzymem a Konstantynopolem, który potem zamienił się w Stambuł.

28 czerwca w serwisie tygodnika „Polityka” ukazało się nowe wydanie Pomocnika Historycznego „Dzieje Bałkanów”. Polecamy! Tytuł w formie papierowym jest już dostępny w dobrych punktach sprzedaży prasy. Liczy 140 stron, cena: 29,99 zł. Można go kupić także na sklep.polityka.pl.

Wyjątkowość Bałkanów polega na ich położeniu na granicy: między Wschodem a Zachodem, światem kultury antycznej i barbarzyńców, między Rzymem a Konstantynopolem, który potem zamienił się w Stambuł. Niemal każdy lud, który w poszukiwaniu lepszego życia szedł do Europy południowej ze wschodu albo z północy, zahaczał o Bałkany lub wręcz były one celem tej wędrówki. Nic dziwnego, że ten fragment Europy stał się etnicznym tyglem, a termin „bałkanizacja” oznacza mieszanie się, i to na każdym możliwym poziomie – kulturowym, religijnym czy językowym.

Slawistka z Artes Liberales z UW prof. Jolanta Sujecka tłumaczy, dlaczego tamtejsza wielokulturowość, wielojęzyczność i wieloreligijność sprawdzały się całkiem nieźle za rządów bizantyńskich i osmańskich, a stały się problemem w XIX w. oraz czym jest Bałkańska Liga Językowa i co jeszcze, oprócz języka, łączy mieszkańców tego regionu świata.

Bałkany współcześnieMarek Sobczak/PolitykaBałkany współcześnie

Reklama
Reklama