Postnormalność

Postnormalność. Odc. 1

Przebudzenie miast. Dlaczego stają się ważniejsze niż państwa

Jak miasta mogą odzyskać polityczną podmiotowość? Rozmowa z Yvesem Daccordem, współzałożycielem Edgelands Institute.

Między technologią a naturą rozgrywa się wielka gra, której stawką jest nasza przyszłość. Globalna pandemia, która przerwała łańcuchy dostaw, opróżniła szklane biurowce i dała nam czas na przemyślenie życiowych wyborów, jest świetnym pretekstem do pogłębionej refleksji nad tym, jak może wyglądać świat, gdy się z niej wykaraskamy.

Wiemy już, że nie zatrzęsła w posadach światowym porządkiem. Bogatsi są jeszcze bogatsi, cyfrowi giganci trzymają nas w szachu, a populiści – nawet jeśli odchodzą z urzędu – zostawiają w spadku poturbowane instytucje i rzeszę obywateli podejrzliwych wobec systemu. Mimo wszystko okazji do głębokiej przebudowy nie można zmarnować.

Co dwa tygodnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozkładamy na czynniki pierwsze śmiałe wizje i pomysły, które będą kształtować naszą zbiorową wyobraźnię w najbliższych latach.

W pierwszym odcinku gościem Macieja Kuziemskiego jest Yves Daccord, współzałożyciel Edgelands Institute oraz Fellow w Berkman Klein Center for Internet and Society na Uniwersytecie Harvarda. To były dyrektor generalny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Partnerem audycji jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

Jaką rolę będą odgrywały miasta w świecie po covidzie? Na zdjęciu wieżowce w SingapurzeEdgar Su / Reuters/ForumJaką rolę będą odgrywały miasta w świecie po covidzie? Na zdjęciu wieżowce w Singapurze

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama