Temat tygodnia

Temat tygodnia. Odc. 156

Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy

Kim są symetryści? Autorzy nowej książki Mariusz Janicki i Wiesław Władyka tłumaczą, skąd się wzięło to pojęcie i dlaczego symetryzm jest niebezpieczny dla demokratycznego systemu i politycznej praktyki.

Autorzy książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy” w 2016 r., zaraz na początku rządów PiS, wprowadzili pojęcie symetryzmu do słownika języka politycznego. W ich ocenie PiS demolujący ład konstytucyjny, praworządność, media, system edukacyjny, prawa kobiet i prawa mniejszości nie mógł być traktowany na równi z innymi partiami politycznymi. Symetryści zaś – dziennikarze, komentatorzy, eksperci i wyborcy – nie dostrzegają wyjątkowości obecnej władzy i, jak twierdzą, zachowują równy, właśnie symetryczny dystans do wszystkich sił polskiej sceny politycznej, w efekcie jednak taki sam do demokratów i do autokratów.

Zdaniem autorów pojęcia symetryzmu przyczyniło się to do „unormalniania” systemu, który jawnie odchodzi od zasad liberalnej demokracji. Książka pokazuje dzieje symetryzmu w ostatnich siedmiu latach, jest również zbiorczą polemiką z adwersarzami. Zawiera premierowy, niepublikowany wcześniej materiał, uzupełniony o kilka artykułów z „Polityki”. „Symetryści” są w sprzedaży w wybranych kioskach i salonach prasowych razem z częścią nakładu tygodnika „Polityka”. Książkę można też kupić w księgarniach, w formie ebooka, a także zamówić w sklepie internetowym „Polityki”.

.Polityka.

.Max Skorwider.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama