Pomocnik Historyczny

Tomasz i jego ekipa

Bolesław Bierut, przywódca PZPR w najbardziej krwawym okresie jej dziejów. Bolesław Bierut, przywódca PZPR w najbardziej krwawym okresie jej dziejów. Jarosław Stachowicz / Forum
Biografie czołowych polskich stalinistów zostały uformowane przez wiarę w ideały komunizmu, ale także przez ciągły strach.
Jakub Berman przez wielu uważany był za drugą po Bierucie osobę w państwie.Roman Kotowicz/Forum Jakub Berman przez wielu uważany był za drugą po Bierucie osobę w państwie.

Bolesław Bierut (1892–1956)

Wszyscy, którzy zetknęli się z towarzyszem Tomaszem (jeden z konspiracyjnych pseudonimów Bieruta) podkreślali, że był przeciwieństwem Gomułki. Spokojny, wyciszony, zawsze taktowny i uprzejmy, zdaniem niektórych wręcz nieśmiały. Chętnie słuchał i nie narzucał się ze swoim zdaniem – raczej zachowywał je dla siebie.

Przyszły prezydent urodził się w biednej rodzinie i – mimo ambicji – nie miał szans na akademickie wykształcenie. Jak twierdził Staszewski „Bierut był samoukiem, miał bardzo szeroki zakres zainteresowań, dużo czytał, literaturę piękną znał dość dobrze, palił się do astronomii, architektury, ale były w nim jakieś kompleksy nie do przełamania: lojalność wobec Związku Radzieckiego par force i fanatyczna wiara w dogmaty, która ważyła na jego decyzjach”.

Prawdopodobnie właśnie te cechy osobowości przypadły do gustu Stalinowi, który zdecydował się powierzyć mu najwyższe stanowisko w powojennej Polsce – mimo że Tomasz część okupacji spędził w Polsce, a więc należał do frakcji, której Moskwa nie darzyła nadmiernym zaufaniem. Niewykluczone, że przychylność dyktatora Bierut zaskarbił sobie donosem na Gomułkę, wysłanym jeszcze z okupowanej Warszawy, w którym oskarżył sekretarza PPR, że „czyni on bez przerwy zygzaki od sekciarstwa do skrajnego oportunizmu i odwrotnie”.

Na korzyść Bieruta trzeba przyznać, że jako jedyny miał odwagę upominać się o towarzyszy z KPP, którzy przepadli bez wieści w okresie Wielkiej Czystki. Bierut wierzył, że przynajmniej część ocalała i żyje gdzieś w łagrach. Nie wiedział, że wszyscy dawno zostali rozstrzelani.

Pomocnik Historyczny „Stalinizm po polsku” (100053) z dnia 28.05.2012; ZAPROWADZANIE ŁADU; s. 18
Reklama