Pomocnik Historyczny

Zmiana klimatu

V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Warszawa, 1955 r. V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów. Warszawa, 1955 r. PAP
„Wiatr odnowy wiał, darowano resztę kar, znów się można było śmiać...”. („Autobiografia”, Perfect).
Marek Oberländer, „Napiętnowani”, jeden z obrazów prezentowanych na wystawie „Arsenał 55”.materiały prasowe Marek Oberländer, „Napiętnowani”, jeden z obrazów prezentowanych na wystawie „Arsenał 55”.

Odwilż z poślizgiem.

Terminem odwilż określamy destalinizację z lat 1953‒56. Metaforyczny sens określenia zawdzięczamy tak zatytułowanej powieści Ilii Erenburga, która w 1955 r. ukazała się w Polsce w tłumaczeniu Jana Brzechwy. Na pierwszy rzut oka to socrealistyczna ramota, jednak uważny czytelnik dostrzeże w niej oznaki wiosny: wspomnienie Wielkiej Czystki, informację o rehabilitacji kremlowskich lekarzy i – co najważniejsze – że pragnąć można nie tylko wykonania planu produkcyjnego, a kochać nie tylko partię.

W Polsce śmierć Józefa Stalina (1953 r.) nie zapoczątkowała odwilży, nie stała się impulsem do szybszych zmian politycznych. Wręcz przeciwnie, władze nauczone doświadczeniem Czechosłowacji i NRD, obawiając się podobnych jak tam przejawów niezadowolenia, podjęły działania wyprzedzające. Nie zaprzestano sowietyzacji kraju. Jeszcze mocniej w ruch puszczona została spirala represji. Ciągle wykonywano wyroki śmierci. We wrześniu 1953 r. na 12 lat skazano biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka, w tym samym miesiącu internowany został prymas Polski Stefan Wyszyński. Uderzenie w Kościół, jedyną niezależną od monopartii instytucję, miało być sygnałem, że żadnych zmian nie będzie.

Niewykluczone, iż terrorem i strachem władzom partyjnym udałoby się odsunąć groźbę destabilizacji systemu, a kryzys 1956 r. przybrałby łagodniejsze dla elit politycznych rozmiary, gdyby nie brzemienne w skutkach wydarzenia.

Efekt Światły.

Pierwszym z nich była ucieczka do zachodniego Berlina płk. Józefa Światły, wysokiego funkcjonariusza Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, m.in. wicedyrektora Departamentu X, doskonale zorientowanego w zakulisowych działaniach reżimu. 28 września 1954 r.

Pomocnik Historyczny „Stalinizm po polsku” (100053) z dnia 28.05.2012; ODWILŻ; s. 140
Reklama