Klasyki Polityki

Od nowa

Od nowa. Jaka jest dzisiaj społeczność żydowska w Polsce

Noc Klezmerów podczas VI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, wrzesień 2009 r. Noc Klezmerów podczas VI Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, wrzesień 2009 r. Donat Brykczyński / Reporter
Społeczność żydowska we współczesnej Polsce jest mikroskopijna (może 10, może 20 tys. osób), ale kreatywna, bez kompleksów.
Rabin Gedaly Olshtein zwiedza basen mykwy, odkryty podczas remontu budynku przy ul. Kłopotowskiego w Warszawie, by ocenić możliwość uruchomienia łaźni rytualnej, sierpień 2009 r.Paweł Supernak/PAP Rabin Gedaly Olshtein zwiedza basen mykwy, odkryty podczas remontu budynku przy ul. Kłopotowskiego w Warszawie, by ocenić możliwość uruchomienia łaźni rytualnej, sierpień 2009 r.

Świat odkrywany. Kiedy popularna aktorka Bożena Dykiel użyła w telewizji słowa pożydził (poskąpił), internetowy portal Forum Żydów Polskich uznał głosy oburzenia zarzucające Dykiel antysemityzm za przesadę. Forum to jedno z miejsc, gdzie mogą się spotkać zainteresowani sprawami żydowskimi. Nie tylko ci, którzy uważają się za Żydów, lecz także ci, którzy po prostu chcieliby podyskutować lub dowiedzieć się czegoś z pierwszej ręki. Na tej samej zasadzie działają internetowe witryny wielu organizacji i instytucji żydowskich w III RP. Jak choćby szybko rozwijający się portal Wirtualny Sztetl czy jewish.pl.

Bo żydowskość w Polsce odrodzonej po 1989 r. też bywa odkrywana. Teraz, kiedy można swobodnie szukać swych korzeni i poznawać pełną prawdę o historii Żydów w Polsce i relacjach żydowsko-polskich, rośnie zainteresowanie tematem żydowskim. Nie chodzi tylko o poszerzanie wiedzy, o uzbrojenie się w rzetelne informacje o historii i tradycji żydowskiej. Czasem chodzi też o zbudowanie jakby od nowa własnej tożsamości. Dzieci z niereligijnych domów żydowskich odkrywają świat judaizmu. Niektóre zakładają rodziny zgodnie z żydowską tradycją, a nawet wyjeżdżają do Izraela. Inne młode osoby zostają w Polsce i prowadzą zażarte dyskusje o tym, co znaczy być Żydem we współczesnym świecie, w Polsce XXI w.

Na wspomnianym Forum Żydów Polskich przeczytamy oświadczenie wydane przed marszami niepodległości z 11 listopada w 2011 r. Patriotyzm i pamięć – tak, ale ekstremizm lewicowy czy prawicowy – nie. Nie ma też zgody na poglądy antysemickie i antyizraelskie. Wśród sygnatariuszy Dawid Wildstein, syn pisarza i publicysty prawicowego Bronisława Wildsteina. W polemice z Rafałem Ziemkiewiczem młody Wildstein domaga się drążenia ciemnej strony ideologii endeckiej.

Pomocnik Historyczny „Historia Żydów polskich” (100070) z dnia 01.04.2013; Po wojnie; s. 126
Oryginalny tytuł tekstu: "Od nowa"
Reklama