Pomocnik Historyczny

Krzyż w cieniu swastyki

Pastor Dietrich Bonhoeffer (drugi od prawej) w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu, 1945 r. Pastor Dietrich Bonhoeffer (drugi od prawej) w obozie koncentracyjnym we Flossenburgu, 1945 r. Corbis
Rządy Hitlera nie napotkały masowego oporu niemieckich katolików ani protestantów, choć nazizm był całkowicie nie do pogodzenia z Ewangelią.
Konfirmacja chłopców z Hitlerjugend w kościele w Berlinie Lichterfelde, 1934 r.Sueddeutsche Zeitung Konfirmacja chłopców z Hitlerjugend w kościele w Berlinie Lichterfelde, 1934 r.

Religia Hitlera. Kim religijnie był Hitler? Ochrzczony w Kościele katolickim, mówił o religii rzeczy sprzeczne. Z relacji jego najbliższych współpracowników wynika, że choć odebrał katolickie wychowanie od matki, to jednak był antyklerykałem, a nawet wrogiem chrześcijaństwa. Pragnął tak naprawdę jego unicestwienia. Jednak jako polityk maskował tę nienawiść, by nie stracić poparcia wierzących mas. Wspominał w przemówieniach o Opatrzności, o Bogu Wszechmogącym, ale nie o Chrystusie.

Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza” (100072) z dnia 17.06.2013; III Rzesza w budowie; s. 78
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >