Pomocnik Historyczny

Stany Zjednoczone Ameryki

Zamieszki w Bostonie wywołane wprowadzeniem Ustawy stemplowej w 1765 r., drzeworyt z poł. XIX w. Zamieszki w Bostonie wywołane wprowadzeniem Ustawy stemplowej w 1765 r., drzeworyt z poł. XIX w. The Granger Collection / BEW
Najpierw były czysto merkantylne spory z Koroną, o podatki i cła, potem żądanie suwerenności kolonii, ale w ramach Imperium Brytyjskiego; słowo niepodległość nie padało jeszcze długo po rozpoczęciu rewolucji amerykańskiej. Ale wreszcie padło.
Papierowa waluta, tzw. colonials, emitowana przez administracje poszczególnych kolonii.AN Papierowa waluta, tzw. colonials, emitowana przez administracje poszczególnych kolonii.

Metropolia i kolonie po wojnie siedmioletniej. W lutym 1763 r. zakończyła się wojna zwana w Europie siedmioletnią, a w Ameryce wojną z Francuzami i Indianami (French and Indian War). Zakończyła ona niemal stuletni wyścig kolonialny między Wielką Brytanią a Francją. Gdy we wrześniu 1760 r. Brytyjczycy zajęli Montreal, los francuskiej Kanady był właściwie przesądzony. Pokój paryski zawarty w 1763 r. jednoznacznie wskazywał, że potęgą kolonialną została Wielka Brytania.