Widome Przeznaczenie
Zrodzona w atmosferze religijnych uniesień ideologia Widomego Przeznaczenia (Manifest Destiny) uzasadniała ekspansję terytorialną. Głosiła ona, że Bóg powołał do istnienia nowy gatunek człowieka, Amerykanina, by opanował on cały kontynent.
„American Progress”, alegoryczny obraz olejny Johna Gatsa z ok. 1872 r.
Christie's Images/Corbis

„American Progress”, alegoryczny obraz olejny Johna Gatsa z ok. 1872 r.

Misja na pustkowiu. Dla większości Amerykanów nie ulegało wątpliwości, że ich kraj jest najpełniejszym przykładem panowania religii obywatelskiej, czyli przekonania, że Stany Zjednoczone są państwem Boga wcielającym w życie Jego plan. Już pierwsi osadnicy purytańscy przybywali na nowy kontynent w poczuciu, że realizują boską misję na pustkowiu, errand into wilderness. I choć w miarę upływu czasu element religijny ustępował świeckiemu zainteresowaniu gromadzeniem dóbr doczesnych, co pewien czas pojawiały się ruchy odrodzenia moralnego postulujące ponowne zwrócenie się ku misji tworzenia w Ameryce warunków do nadejścia Nowego Świata.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj