Pomocnik Historyczny

Dwanaście wieków floty cz. 2

Historia Royal Navy cz. 2

Okręt liniowy „Victory”, flagowa jednostka adm. Nelsona z bitwy pod Trafalgarem. Odrestaurowany po 1922 r. i umieszczony w suchym doku w Portsmouth, pełni do dnia dzisiejszego rolę pomnika. Okręt liniowy „Victory”, flagowa jednostka adm. Nelsona z bitwy pod Trafalgarem. Odrestaurowany po 1922 r. i umieszczony w suchym doku w Portsmouth, pełni do dnia dzisiejszego rolę pomnika. Corbis
Im bardziej Brytania panowała nad lądami, tym ważniejsza była Royal Navy, marynarka królewska. Rosła jej rola i militarna, i polityczna.
Polityka

Wojna o sukcesję hiszpańską. Kompromisowy pokój w Ryswick był w zasadzie zawieszeniem broni przed spodziewanym przez wszystkich nowym konfliktem o spadek po Habsburgach hiszpańskich. I rzeczywiście, po śmierci bezdzietnego i chorowitego Karola II, gdy hiszpańscy grandowie ofiarowali koronę Filipowi księciu d’Anju, wnukowi Ludwika XIV, doszło do wybuchu tzw. wojny o sukcesję hiszpańską (1701–14). Marynarka angielska (od 1707 r., z racji zawarcia unii ze Szkocją, marynarka brytyjska), wspólnie z Holendrami, ponownie zmierzyła się z flotą francuską.

Pomocnik Historyczny „Imperium Brytyjskie” (100084) z dnia 08.09.2014; Narodziny Imperium; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Dwanaście wieków floty cz. 2"
Reklama