Pomocnik Historyczny

Sąsiedzi przez Polskę

Rosjanie i Niemcy – rozgrywający w Europie

Spotkanie cara Aleksandra I z królem Fryderykiem Wilhelmem III po zwycięstwie nad Napoleonem pod Lipskiem w 1813 r.; kolorowa grafika z XIX w. Spotkanie cara Aleksandra I z królem Fryderykiem Wilhelmem III po zwycięstwie nad Napoleonem pod Lipskiem w 1813 r.; kolorowa grafika z XIX w. BEW
Rosjan i Niemców przez wieki łączyły wzajemne fascynacje i interesy, dzieliły ideologie i wojny. Obie nacje zbudowały imperia. Pośrodku tej historii była Polska.
Okno Rusi na Zachód – panorama Nowogrodu Wielkiego z czasów przynależności miasta do Hanzy; grafika z XVII w.Getty Images Okno Rusi na Zachód – panorama Nowogrodu Wielkiego z czasów przynależności miasta do Hanzy; grafika z XVII w.

Strach przed imadłem. Gdy w 1990 r. Niemcy wołali: Dzięki ci Gorbi, gdy w 2005 r. Schröder z Putinem przyklepywali bałtycką rurę, gdy dziś niemieccy publicyści wspominają o portrecie Katarzyny II w gabinecie Angeli Merkel, to w Polsce odzywają się dzwonki alarmowe. Czyżbyśmy znowu byli w niemiecko-rosyjskim imadle? Tymczasem tysiąc lat stosunków niemiecko-rosyjskich dość daleko odbiega od naszych wyobrażeń.

Legenda Olgi. Zwykle zaczyna się od legendy.

Pomocnik Historyczny „Dzieje Rosjan” (100087) z dnia 11.12.2014; Od Lenina do Putina; s. 162
Oryginalny tytuł tekstu: "Sąsiedzi przez Polskę"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >