Pomocnik Historyczny

„Buduje się dom z takich cegieł, jakie się ma”

Silna Polska we wrogim otoczeniu

Czerwona twarz wrogiej Piłsudskiemu Rosji: Włodzimierz Lenin i Lew Trocki (na prawo od trybuny), 1 maja 1920 r. Czerwona twarz wrogiej Piłsudskiemu Rosji: Włodzimierz Lenin i Lew Trocki (na prawo od trybuny), 1 maja 1920 r. Fine Art Images/Heritage Images / Getty Images
Józefa Piłsudskiego pogląd na świat.
Aleksandra Zagórska (stoi), współtwórczyni Ochotniczej Legii Kobiet, prowadzi szkolenie z obsługi ckm Maxim, 1920 r.Bibliotheque Nationale de France Aleksandra Zagórska (stoi), współtwórczyni Ochotniczej Legii Kobiet, prowadzi szkolenie z obsługi ckm Maxim, 1920 r.

Dojrzewanie na Kresach Wschodnich w ponurych latach opresji po upadku powstania styczniowego, przynależność do pokolenia niepokornych – wszystko to sprawiało, że Piłsudski widział w Rosji głównego sprawcę rozbiorowej tragedii. Poznał ją od podszewki: najpierw poprzez opresyjny system szkolny, niebawem jako zesłaniec.

Doświadczeń, wyniesionych z tej przymusowej peregrynacji, trudno nie uznać za szczególne. Z jednej strony była to bez wątpienia fascynacja nieokiełznaną, dziką przyrodą i przestrzenią trudną do ogarnięcia wyobraźnią.