• Polscy matematycy z Uniwersytetu Poznańskiego złamali szyfr niemieckiej Enigmy i stworzyli podstawy, na których matematyk angielski, zatrudniony w brytyjskiej Rządowej Szkole Kodów i Szyfrów, skonstruował urządzenie dekodujące depesze hitlerowskiej machiny wojennej.
• Brytyjska armia zatrudniła człowieka ze znanej europejskiej rodziny iluzjonistów; w jego zespole znaleźli się m.in. rysownicy i scenografowie, a wszyscy razem podlegali Dyrekcji Kamuflażu Dowództwa Bliskiego Wschodu, na której czele stał producent filmowy. Mieli m.in. ukryć pewien port przed lotnictwem Osi.
• Armia amerykańska angażowała wziętych aktorów, by na froncie odgrywali scenki z udziałem jakoby wysokich rangą dowódców alianckich, którzy w tym czasie prowadzili działania w zupełnie innym miejscu.
• Japoński konsul w Kownie świadomie wystawiał wizy i paszporty dyplomatyczne obywatelom państw, z którymi dalekowschodnie cesarstwo było w stanie wojny.
• Rozstrzygający ostatecznie o losach wojny desant aliancki w Normandii i otwarcie frontu zachodniego zostały poprzedzone tzw. operacją Bodyguard, jedną z największych mistyfikacji wywiadowczych, z wykorzystaniem podwójnych agentów.
• Meteorolodzy alianccy i niemieccy rywalizowali o najbardziej dogodne lokalizacje dla stacji pogodowych (nie było jeszcze meteorologii satelitarnej); dane meteo były bardzo istotne dla planowania lotów samolotów i tras konwojów morskich – m.in. z dostawami z USA dla sojuszników w ramach tzw. lend-lease.
Wszyscy wyżej wspomniani – i wielu innych – wzięli udział w drugiej wojnie światowej nie jako zmobilizowani żołnierze lub rezerwiści, ale w swych cywilnych rolach.