Swój wkład w zwycięstwo nad III Rzeszą wnieśli amerykańscy i brytyjscy artyści, w tym iluzjoniści, których wojsko wykorzystało w działaniach, gdy potrzebny był niekonwencjonalny kamuflaż.
Brytyjski kontrwywiad schwytał 480 przerzuconych na wyspy szpiegów Abwehry. 120 z nich zostało podwójnymi agentami. 40 odegrało wielką rolę w dezinformowaniu Niemców. Dwóch zmieniło bieg historii.
Druga wojna rozegrała się w Europie na dwóch głównych frontach: wschodnim i zachodnim. W ich cieniu jednak toczyło się wiele mniej znanych zmagań militarnych i dyplomatycznych. Wpływały one znacząco na przebieg głównego konfliktu.
Tuż po wybuchu wojny także w Polsce w pewnej części wykonano plan tzw. unieruchomienia osób (głównie narodowości niemieckiej) uznanych za potencjalnie wrogie wobec państwa.
W sowieckiej powojennej polityce historycznej Armia Czerwona od przełomu w 1943 r. kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa. W latach 1944–45 miała być już nie do powstrzymania. Bitwy, które zakończyły się wówczas porażką, skazywano często na zapomnienie.
Katastrofy i zamachy, które mogły lub miały wpłynąć na przebieg wojny.
W ostatnich tygodniach wojny pojawiły się inicjatywy zawarcia separatystycznego pokoju i trwał wyścig między aliantami, kto zajmie jak najwięcej terytorium Niemiec.
Dlaczego Stalin zwlekał z rozpoczęciem tzw. operacji wiślańsko-odrzańskiej, która miała uderzać wprost na Berlin?
W bitwie pod Budziszynem na Łużycach, w ostatnich tygodniach wojny, straty 2 Armii ludowego WP sięgały co najmniej 18 tys. żołnierzy. Obok kampanii 1939 r. i powstania warszawskiego było to najbardziej krwawe polskie starcie II wojny światowej.
Operacje, które kosztowały szczególnie dużo wysiłku i ofiar.
Na powojennym spotkaniu Wielkiej Trójki w Poczdamie jedna z najważniejszych rozgrywek dyplomatycznych dotyczyła zachodniej granicy Polski.
Amerykanie i Anglicy przekazali Stalinowi – używając podstępu i pod lufami karabinów – ponad 2 mln sowieckich obywateli, którzy znajdowali się w Europie w chwili zakończenia wojny. W ZSRR nieszczęśnicy trafiali na szubienicę lub do łagrów.
Własną dynamikę miała druga wojna na Dalekim Wschodzie. Jej wybuch poprzedziły intensywne działania dyplomatyczne, w których testowano przeróżne, często wykluczające się warianty sojusznicze.
Jak to się w ogóle stało, że Japonia, kraj przez wieki zamknięty w sobie, zapragnęła być imperium azjatyckim?
Jednym z najważniejszych poligonów polityki japońskiej w Azji Południowo-Wschodniej była Birma. Testowano tam ideę Wielkiej Wschodnioazjatyckiej Strefy Wspólnego Dobrobytu.
Są poszlaki, by przypuszczać, iż wiosną 1945 r. rząd chiński podjął śmiałą próbę przyspieszenia kapitulacji Japonii – przed włączeniem się ZSRR do wojny na Dalekim Wschodzie. Być może mogłoby nie być Hiroszimy i komunizmu w Chinach.
Na wojnę służb specjalnych Wielkiej Brytanii i USA z Niemcami złożył się cały wachlarz przedsięwzięć.
Brytyjczycy powołali specjalną służbę, SOE, do wspierania ruchów oporu, sabotażu i wywiadu.
Niemcy i Rosjanie przejęli w 1939 r. dokumenty polskiego wywiadu i innych instytucji. Jak do tego doszło?
Kontakty między polskimi organizacjami wywiadowczymi a niemiecką Abwehrą rozpoczęły się tuż po klęsce wrześniowej i trwały przez cały czas okupacji. Gdzie kończyła się gra, a zaczynała zdrada?
Co było przyczyną – związanych z osobą Józefa Retingera – krwawych porachunków w konspiracji tuż przed wybuchem powstania warszawskiego?
Historia polsko-japońskiej współpracy wywiadowczej pokazuje, że tajne służby mogą znaleźć wspólny język nawet wtedy, gdy ich kraje oficjalnie toczą wojnę.
Jedne z najcenniejszych sowieckich siatek wywiadowczych prowadzili Polacy. Ich losy były jednak tragiczne.
Brytyjsko-grecka akcja na Krecie.
Kim była kobieta o pseudonimie Mucha, w kronikach zmagań wywiadów z okresu II wojny światowej figurująca na ogół jako Christine Granville, pochowana w Anglii pod polskim imieniem i nazwiskiem Krystyny de domo hrabianki Skarbek?
W szpiegowskiej wojnie z Japonią Chińczyków wsparli spece amerykańscy, tworząc jedną z najmniej znanych tajnych służb.
Kremlowi rozgrywkę w sprawie polskiej ułatwiły sukcesy wywiadowcze, jakie odnosiły jego służby specjalne w działaniach wobec zachodnich sojuszników.
Stalinowski system bez skrupułów korzystał ze sług innego zbrodniczego systemu. Dokumenty świadczące o współpracy bezpieki ze skazanymi za zbrodnie wojenne w Polsce gestapowcami mogą szokować.
Pearl Harbor pokazało, że nawet posiadanie wszystkich elementów wywiadowczej układanki nie uchroni przed katastrofą, jeśli nie ma nikogo, kto potrafi złożyć je w całość.
Mniej więcej do połowy 1942 r. uważano, że armia niemiecka odkryła magiczny sposób odnoszenia zwycięstw – blitzkrieg.
Niemcy przeliczyli się nie tylko w rachubach na blitzkrieg. Ciężaru wojny nie uniósł zbudowany przez Rzeszę tzw. wielki obszar gospodarczy.
U progu wojny wiele państw gorączkowo szukało dostawców sprzętu wojskowego.
Około dwóch trzecich broni, sprzętu i wyposażenia użytego podczas wojny przez aliantów wyprodukowano w Stanach Zjednoczonych. Jak doszło do tego, że Ameryka stała się arsenałem demokracji? I co z tą ogromną produkcją zrobiono?
Kiedy rządy Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i USA rozpoczęły przygotowania do prac nad bronią jądrową, na świecie było ok. 3,5 tys. ton zapasów rudy uranowej. O dostęp do tego surowca rozegrał się jeden z najbardziej zajadłych wyścigów II wojny światowej.
Pomimo rozkręcenia produkcji tabunu i sarinu Niemcy ostatecznie nie zdecydowali się na ich użycie w walce.
Powszechnie uważa się Niemców za pionierów silników odrzutowych i ich zastosowania w samolotach, ale to Brytyjczycy jako pierwsi wprowadzili maszyny odrzutowe do służby operacyjnej.
Jaki był najlepszy czołg II wojny światowej?
W opinii historyków brytyjskich krwawy bój pod Monte Cassino był elementem szerszego planu kamuflażu działań na Półwyspie Apenińskim.
Najlepsi lotnicy, pancerniacy i podwodniacy – wybór autorski.
To był czas niesłychanego postępu techniki wojskowej. W jednej tylko dziedzinie cofnięto się w przeszłość – wprowadzając na współczesne, zmechanizowane pola bitewne walkę wręcz.
W ramach Akcji N Polacy zmierzyli się na froncie walki psychologicznej z podwładnymi nazistowskiego ministra propagandy i mistrza manipulacji Josepha Goebbelsa.
Wielką robotę w tej wojnie wykonały służby meteorologiczne, często uciekając się do działań niekonwencjonalnych.