Pomocnik Historyczny

Zjazd pod gruszą

Traktat między Jagiellonami i Habsburgami

Od lewej: cesarz Maksymilian I Habsburg, jego wnukowie Ferdynand i Karol, syn Filip Piękny, pierwsza żona Maria Burgundzka oraz adoptowany Ludwik II Jagiellończyk. Obraz z początku XVI w. Od lewej: cesarz Maksymilian I Habsburg, jego wnukowie Ferdynand i Karol, syn Filip Piękny, pierwsza żona Maria Burgundzka oraz adoptowany Ludwik II Jagiellończyk. Obraz z początku XVI w. BPK
Przed pięciuset laty dwóch Jagiellonów i jeden Habsburg zjechali do Wiednia, by ustalić ład w środkowej Europie. W dłuższej perspektywie okazało się to punktem zwrotnym w dziejach obu dynastii.
Akt podwójnej umowy ślubnej (między Ferdynandem Habsburgiem i Anną Jagiellonką oraz Ludwikiem Jagiellonem i Marią Habsburżanką) z 20 maja 1515 r.Archiwa Austrii Akt podwójnej umowy ślubnej (między Ferdynandem Habsburgiem i Anną Jagiellonką oraz Ludwikiem Jagiellonem i Marią Habsburżanką) z 20 maja 1515 r.

Apetyt na Węgry i Czechy. „Oto jest dzień uczyniony przez Pana, cieszmy i radujmy się w Nim”, powitał cesarza Maksymiliana I Habsburga młodziutki królewicz węgierski Ludwik Jagiellon. Jego stryj, król polski Zygmunt Jagiellon, dodał: „Oby ten zjazd nasz był szczęśliwy i pomyślny dla nas i całej Rzeczpospolitej chrześcijańskiej”.

16 lipca 1515 r., pod specjalnie wkopaną gruszą na równinie Hart niedaleko Wiednia, spotkali się trzej władcy, którzy mieli zadecydować o losach Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Rzeszy Niemieckiej, Polski, Litwy, Węgier, Czech i narodów wchodzących w skład ich imperiów.

Pomocnik Historyczny „Wielkie dynastie Europy” (100097) z dnia 07.07.2015; Prolog; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Zjazd pod gruszą"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >