Stuartowie i Tudorowie
Losy tych dwóch dynastii – wywodzących się ze skłóconych krajów, Szkocji i Anglii – splotły się tak dalece, że nie sposób opowiadać ich dziejów osobno. Za ich czasów powstały zręby potęgi Zjednoczonego Królestwa i Imperium Brytyjskiego.
Ogrodnik John Rose pokazuje królowi Karolowi II Stuartowi ananasa z pierwszej w Anglii uprawy tego owocu. Obraz z XVII w.
BEW

Ogrodnik John Rose pokazuje królowi Karolowi II Stuartowi ananasa z pierwszej w Anglii uprawy tego owocu. Obraz z XVII w.

Stuart w drodze do Londynu. W kwietniu 1603 r. nowy król wyruszył z północy ku swojej stolicy. Miał 36 lat i dwóch synów, co miało zapewnić znękanym problemami z sukcesją Anglikom spokojną przyszłość. Poddani wiedzieli oczywiście, że jego ojczyznę kształtowała wielowiekowa wrogość wobec Anglii, a matka położyła głowę pod topór z rozkazu angielskiej monarchini. Lecz kiedy jechał przez angielskie pola, wsie i miasteczka, mieszkańcy witali go z radością jako prawowitego spadkobiercę Tudorów, ponadto protestanta, ponoć uczonego i zainteresowanego teologią.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj