Pomocnik Historyczny

Stuartowie i Tudorowie

Ogrodnik John Rose pokazuje królowi Karolowi II Stuartowi ananasa z pierwszej w Anglii uprawy tego owocu. Obraz z XVII w. Ogrodnik John Rose pokazuje królowi Karolowi II Stuartowi ananasa z pierwszej w Anglii uprawy tego owocu. Obraz z XVII w. BEW
Losy tych dwóch dynastii – wywodzących się ze skłóconych krajów, Szkocji i Anglii – splotły się tak dalece, że nie sposób opowiadać ich dziejów osobno. Za ich czasów powstały zręby potęgi Zjednoczonego Królestwa i Imperium Brytyjskiego.
Posiadłości Stuartów i TudorowówMarek Sobczak/Polityka Posiadłości Stuartów i Tudorowów

Stuart w drodze do Londynu. W kwietniu 1603 r. nowy król wyruszył z północy ku swojej stolicy. Miał 36 lat i dwóch synów, co miało zapewnić znękanym problemami z sukcesją Anglikom spokojną przyszłość. Poddani wiedzieli oczywiście, że jego ojczyznę kształtowała wielowiekowa wrogość wobec Anglii, a matka położyła głowę pod topór z rozkazu angielskiej monarchini. Lecz kiedy jechał przez angielskie pola, wsie i miasteczka, mieszkańcy witali go z radością jako prawowitego spadkobiercę Tudorów, ponadto protestanta, ponoć uczonego i zainteresowanego teologią.

Pomocnik Historyczny „Wielkie dynastie Europy” (100097) z dnia 07.07.2015; Wielkie dynastie Europy; s. 83
Reklama