Pomocnik Historyczny

Koburgowie / Windsorowie

Dom Windsorów w Zjednoczonym Królestwie. Fotografia z czerwca 2015 r. (z dzieci królowej na fotografii nie ma księżniczki Anny i księcia Edwarda). Dom Windsorów w Zjednoczonym Królestwie. Fotografia z czerwca 2015 r. (z dzieci królowej na fotografii nie ma księżniczki Anny i księcia Edwarda). EAST NEWS
To nie rodzina, to stajnia rozpłodowa, mawiał o nich kanclerz Rzeszy Bismarck. Biorący początek z bocznej, zubożałej linii Wettynów, władają do dziś Belgią i – jako Windsorowie – Wielką Brytanią.
Popularne tableau z 1901 r. z wizerunkami królowej Wiktorii i jej męża oraz licznych książąt z dynastii Koburg. Z nich wywodzi się dzisiejszy dom Windsorów.Getty Images Popularne tableau z 1901 r. z wizerunkami królowej Wiktorii i jej męża oraz licznych książąt z dynastii Koburg. Z nich wywodzi się dzisiejszy dom Windsorów.

Znalezieni w Koburgu. W 1795 r. Katarzyna II Romanow posłała hrabiego Budberga na Zachód z delikatną misją: miał znaleźć stosowną narzeczoną dla jej wnuka Konstantego. Po drodze hrabia odwiedził znajomego w Koburgu, w którym panował książę z bocznej, zubożałej linii Wettynów, i usłyszał od niego, że następca tego skromnego tronu ma śliczne nastoletnie córki. Na tym poszukiwania się zakończyły. W lutym 1796 r.

Pomocnik Historyczny „Wielkie dynastie Europy” (100097) z dnia 07.07.2015; Wielkie dynastie Europy; s. 160