Pomocnik Historyczny

Battenbergowie

Lord Mountbatten, jako wicekról Indii, z żoną lady Edwiną Ashley. Fotografia z 1948 r. Lord Mountbatten, jako wicekról Indii, z żoną lady Edwiną Ashley. Fotografia z 1948 r. Getty Images
Na koniec przykład rodu, który tron obejmował co najwyżej epizodycznie, natomiast był i jest skoligacony z wieloma europejskimi dworami, czego najlepszym przykładem angielski następca tronu ks. Karol.
Pocztówka wydana na okoliczność ślubu Ludwika Battenberga z Wiktorią, córką księcia Hesji-Darmstadtu (kuzyna Ludwika), wnuczką królowej angielskiej Wiktorii. 1884 r.BEW Pocztówka wydana na okoliczność ślubu Ludwika Battenberga z Wiktorią, córką księcia Hesji-Darmstadtu (kuzyna Ludwika), wnuczką królowej angielskiej Wiktorii. 1884 r.

Z rodu Hauke. 29 listopada 1830 r. pod Pałacem Namiestnikowskim w Warszawie polscy powstańcy zabili gen. Maurycego Hauke, zaufanego współpracownika księcia Konstantego. Hauke – Niemiec w służbie carskiej, od niedawna noszący tytuł hrabiowski – osierocił liczne potomstwo; jego trzej synowie wzięli udział w powstaniu, natomiast trzema córkami zaopiekował się car Mikołaj I.

Najmłodszą z sierot była Julia, którą car uczynił z czasem damą dworu swej synowej Marii z HesjiDarmstadtu, małżonki następcy tronu.

Pomocnik Historyczny „Wielkie dynastie Europy” (100097) z dnia 07.07.2015; Wielkie dynastie Europy; s. 165